REKLAMA

Rząd pracuje nad ustawą zapobiegającą marnowaniu żywności

  • Autor: PAP/JS
  • 21 marca 2016 13:57
Rząd pracuje nad ustawą zapobiegającą marnowaniu żywności Rząd pracuje nad ustawą, która umożliwi producentom i sprzedawcom przekazywanie niepotrzebnej żywności na rzecz organizacji pomagającym osobom ubogim i w potrzebie (fot.: pixabay)

• Rząd pracuje nad ustawą, która umożliwi producentom i sprzedawcom przekazywanie niepotrzebnej żywności na rzecz organizacji pomagającym osobom ubogim i w potrzebie - poinformowała premier Beata Szydło.
• "Kończymy z marnowaniem żywności" - zapowiedziała.

Premier odwiedziła punkt socjalny Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Powiedziała dziennikarzom, że ustawa, wzorowana na rozwiązaniach stosowanych już w innych krajach europejskich, zostanie wprowadzona w "najbliższym czasie". Obecnie trwają prace nad jej założeniami.

"Postanowiliśmy przygotować projekt ustawy, która wyjdzie naprzeciw wspieraniu osób potrzebujących, a jednocześnie będzie ustawą, która ograniczy marnowanie żywności w Polsce" - zapowiedziała szefowa rządu.

Według niej przygotowywane rozwiązanie ustawowe umożliwi producentom i sprzedawcom żywności przekazywanie niesprzedanej żywności organizacjom pozarządowym, instytucjom pomocy społecznej czy samorządom, w celu jej dalszego rozdystrybuowania wśród osób ubogich i potrzebujących pomocy. Obecnie - zaznaczyła premier - taka żywność często jest marnowana i utylizowana.

Według niej rozwiązanie takie jest potrzebne, ale także jest "pewnym zobowiązaniem moralnym". "Musimy wszyscy pamiętać o tych, którzy dziś są w trudniejszej sytuacji" - podkreśliła.

Szydło, zwracając uwagę na rozpoczynający się okres Wielkiego Tygodnia poprzedzający Święta Wielkanocne, podziękowała wolontariuszom i organizacjom pomocowym za pracę, którą wykonują na rzecz potrzebujących.

"Ci, którzy mają więcej, powinni być życzliwi i wspierać tych, którym los nie sprzyja i są w trudnej sytuacji. Takie organizacje jak Caritas, Polska Akcja Humanitarna i setki innych stowarzyszeń, które niosą pomoc w Polsce, to jest przykład tego, jak wielkim sercem chcemy obdarzać innych, że warto pracować dla innych" - mówiła premier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Basia 2016-03-21 15:23:45
    Super!! kolejna dobra zmiana!!! Trzeba tylko mieć serce i myśleć o wszystkich obywatelach i szybko podejmować decyzje. A nie jak PO wysyłać biednych na szczaw i mirabelki jak Niesiołowski, albo mówić Sorry taki mamy klimat jak Bieńkowska.Dobrze ,że już nie wrócą!!
  • Stanisław Komosa 2016-03-21 14:13:15
    Trzeba znależć sposoby na dobre przetwórstwo i przechowalnictwo, oraz na świadomość konsumencką dotyczącą zasad łączenia produktów a także błędów żywieniowych ,które prowadzą do rozwoju chorób i olbrzymich kosztów społecznych ,na które liczą koncerny farmaceutyczne. No i nowości prowadzące do wzrostu wykorzystania wartości odżywczych poszczególnych surowców poprzez zastosowanie technologi nanocząsteczkowych w suszarnictwie ( liofilizacja i inne) a także w opakowaniach ( nanoczasteczki srebra), choć nie wiadomo czy jest to w pełni bezpieczne ludziom i środowisku?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA