REKLAMA

Rząd: prostsze procedury i bezpłatna pomoc prawna

  • Autor: PAP
  • 15 września 2015 10:49
Rząd: prostsze procedury i bezpłatna pomoc prawna Czas trwania postępowań sądowych to jeden z mankamentów wymiaru sprawiedliwości - przyznał minister. Fot. nszzfipw.org.pl

O uproszczeniach w procedurach i bezpłatnej pomocy prawnej rozmawiał ze studentami prawa i prawnikami w Białymstoku minister sprawiedliwości Borys Budka. Przed południem w stolicy Podlasia zbiera się rząd premier Ewy Kopacz.

Borys Budka, podczas porannego spotkania, mówiąc o zmianach w polskim wymiarze sprawiedliwości zwrócił uwagę na program wspierania mediacji gospodarczych; w Białymstoku działa jeden z sądów arbitrażowych, utworzonych w ramach pilotażowego projektu. Spory przedsiębiorców mają być tam rozwiązywane w drodze mediacji, szybciej i taniej niż w sądzie powszechnym.

"Jeden z mankamentów"

Czas trwania postępowań sądowych to jeden z mankamentów wymiaru sprawiedliwości - przyznał minister mówiąc o wprowadzaniu "różnych mechanizmów pozwalających usprawnić albo wyeliminować biurokrację sądową".

Budka podał przykład pism sądowych, które obecnie nie muszą być już opatrzone firmową pieczęcią i podpisem. Mówiąc o systemach tzw. centralnego wydruku przedstawił wyliczenia, że przeciętnie w sądzie ok. dwóch minut zajmuje zapakowanie jednej przesyłki. I dodał, że w okręgu sądowym gliwickim i łomżyńskim testowane są systemy centralnego wydruku.

Po kliknięciu w komputerze, przesyłka trafia od razu do zaadresowanej koperty i automatycznie jest przekazywana do wysyłki.

"Uproszczą kontakt z sądem"

Przypomniał też przepisy o elektronicznym biurze podawczym w procedurze cywilnej, by strony (zwłaszcza zawodowi pełnomocnicy) i sąd mogły komunikować się tą drogą, np. wysyłać i odbierać pisma procesowe.

Te przepisy naprawdę uproszczą kontakt z sądem i pozwolą oszczędzić czas - dodał minister Budka.

Poinformował, że ok. 100 mln zł będzie w budżecie państwa na realizację bezpłatnej przedsądowej pomocy prawnej - przepisy o takiej pomocy wchodzą w życie 1 stycznia 2016 roku. Np. w Białymstoku ma być dwanaście takich punktów. Prawnicy-praktycy uczestniczący w spotkaniu mówili, że zapotrzebowanie na taką pomoc jest i ciągle rośnie.

"Nie tylko z bezpłatnych usług prawników"

Budka wyraził przekonanie, że to rozwiązanie pomoże też wzbudzić większą świadomość, żeby ludzie korzystali nie tylko z bezpłatnych usług prawników. Powołał się na badania, iż w Niemczech z takich usług korzysta ponad 80 proc. społeczeństwa, w Polsce - kilkanaście procent.

Według przepisów, taka pomoc będzie miała charakter przedsądowy i będzie udzielana osobom najuboższym, młodym i seniorom, kombatantom i weteranom, posiadaczom Karty Dużej Rodziny oraz ofiarom klęsk żywiołowych.

Minister Budka mówił, że to rozwiązanie ważne zwłaszcza poza dużymi miastami, bo tam można np. skorzystać z poradni studenckich. W poniedziałek, w ramach pobytu rządu w województwie podlaskim, minister Budka odwiedził Sąd Okręgowy w Łomży i zakład karny w Czerwonym Borze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA