REKLAMA

Rząd przygotowuje zmiany w pomocy finansowej dla niepełnosprawnych

 • Autor: PAP/GP
 • 03 grudnia 2015 10:10
Rząd przygotowuje zmiany w pomocy finansowej dla niepełnosprawnych Michałkiewicz: Środowisko osób niepełnosprawnych jest bardzo zróżnicowane jeśli chodzi o potrzeby i oczekiwania (fot. wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0)

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz zapowiada zmiany w PEFRON-ie. Pieniądze z funduszu mają lepiej odpowiadać zapotrzebowaniu osób, które z niego korzystają.

- Nie tylko wspieranie zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest ważne; trzeba też dbać o jakość ich życia, o to, by osoby te korzystały z pełni praw obywatelskich - mówi w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

Według niego w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych powinny być środki na integrację społeczną, rehabilitację i na różnego rodzaju działania na rzecz osób z niepełnosprawnością.

- To jest co najmniej tak samo ważne jak zatrudnienie - powiedział Michałkiewicz.

3 grudnia dniem osób niepełnosprawnych

W czwartek obchodzony jest dzień osób z niepełnosprawnościami - tego dnia wiele organizacji planuje różne wydarzenia dla osób z niepełnosprawnościami. Fundacja Integracja rozstrzyga doroczny konkurs "Człowiek bez barier", który promuje osoby niepełnosprawne pokonujące bariery i odnoszące sukcesy.

- Środowisko osób niepełnosprawnych - choć to bardzo duża, prawie 5-milionowa grupa osób - jest bardzo zróżnicowane jeśli chodzi o potrzeby i oczekiwania, tak wobec państwa, jak i PFRON. Warto dostosowywać system wsparcia do konkretnych potrzeb osób niepełnosprawnych - powiedział pełnomocnik rządu. Dodał, że można utrzymać dotychczasową kwalifikację na stopnie niepełnosprawności, ale uzupełnić ją należy o informacje dot. indywidualnych dysfunkcji.

Niepełnosprawni, a rola PEFRON-u

Michałkiewicz wyjaśnił, że różne rodzaje niepełnosprawności wymagają przecież różnego wsparcia; różna jest także sytuacja niepełnosprawnych ze względu na miejsce ich zamieszkania.

- Niektóre środowiska niepełnosprawnych umieją nagłaśniać swoje problemy i walczyć o swe interesy, a niektóre nie i są pozostawione same sobie - dodał. Podkreślił, że zadaniem państwa jest również dbanie o osoby najsłabsze i najbardziej niesamodzielne, np. przebywające w ośrodkach dla osób z niepełnosprawnościami.

Pytany o to, czy powinna zmienić się rola PFRON-u, przypomniał, że od początku ,czyli od 24 lat, był on pomyślany jako fundusz, który wspiera zatrudnienie osób niepełnosprawnych.

- Rehabilitacja dzieci, rehabilitacja społeczna była marginesem jego działalności. Szkoda, bo po przyjęciu przez Polskę Konwencji o ochronie praw osób niepełnosprawnych mamy nowy etap. Powinniśmy wspierać zatrudnienie osób niepełnosprawnych, ale także dbać o jakość ich życia, o to, by korzystały z pełni praw, jakie przysługują obywatelom naszego kraju - powiedział pełnomocnik. Zaznaczył jednocześnie, że mimo krytyki ze strony środowiska Osób Niepełnosprawnych PFRON jest wartością i wielu niepełnosprawnych nie wyobraża sobie, by go nie było.

- Powinniśmy dyskutować o tym, czy PFRON powinien wspierać pracodawców czy konkretnych niepełnosprawnych pracowników. To temat do dyskusji. PFRON i system wsparcia osób niepełnosprawnych nie może być polem do eksperymentów, realizowanych kosztem osób niepełnosprawnych. Trzeba szukać nowych rozwiązań, testować rozwiązania modelowe i jeśli okażą się skuteczne - wprowadzać je w życie - zaznaczył.

Dodał, że pomysły PO dotyczące asystenta osoby niepełnosprawnej, zatrudnienia wspieranego, trenera pracy powinny być - kontynuowane i stopniowo wprowadzane w życie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • JohnSmith 2017-06-14 12:35:06
  Do CarterCollins: Już biegnę negocjować z gościem, którego nie stać na reklamę, konto ma na gmailu i podaję wszystkie swoje dane osobowe :-).
 • CarterCollins 2017-06-14 11:41:46
  Nazywam się Carter Collins, jestem prywatnym pożyczkodawcą, który wydaje Pożyczka osobom prywatnym i korporacyjnym. Czy zostałeś odrzucony Przez tak wiele banków? Czy potrzebujesz finansów, aby założyć firmę? Zrobić Potrzebujesz finansów na rozwój Twojej firmy? Czy potrzebujesz a pożyczka osobista?. Skontaktuj się z nami :: cartercreditunionoffer.link@gmail.com FORMULARZ DANYCH KORZYSTAJĄCYCH 1) NAZWISKO: 2) SEX: 3) TWÓJ KRAJ: 4) ZNACZENIE: 5) TWÓJ STATUS MNIEJSZY: 6) NUMER TELEFONU: 7) MIESIĘCZNE DOCHODY: 8) ADRES: 9) PRZEZNACZENIE: 10) ŻĄDANIE KREDYTU: 11) CZAS TRWANIA: Skontaktuj się z nami :: cartercreditunionoffer.link@gmail.com Z poważaniem Carter Collins
 • Małgorzata Bielawska 2015-12-06 18:12:47
  Potrzeba również aby dopłaty do pensji pracownika niepełnosprawnego z dofinansowania dla pracodawcy z PFRON rosły również ze wzrostem najniższej pensji. Kontrolować trzeba czy pracodawca ma środki na podwyżkę dla pracownika czy zatrudnia pracownika tylko dla samego dofinansowania do pensji. Jeżeli tylko z powodu dofinansowania, a nie zrozumienia zatrudniania niepełnosprawnego to karać srodze takich pracodawców.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA