REKLAMA

Rząd skasował fotoradary, a wraz z nimi straż miejską

  • Autor: PAP/AT
  • 19 czerwca 2017 07:49
Rząd skasował fotoradary, a wraz z nimi straż miejską Zatrudnienie w straży miejsiej stopniało w ubiegłym roku o 640 osób. (fot. mat. MSWiA)

Brak obsługi fotoradarów przesądził o losie części straży miejskich. W 2016 roku zamknięto aż 43 z nich.

Raport MSWiA podsumowujący działalność formacji, której celem jest troska o porządek publiczny w miastach i gminach, nie pozostawia wątpliwości: liczba oddziałów wyraźnie się zmniejsza, strażnicy podejmują mniej interwencji, ale - co pocieszające - zdecydowanie rzadziej wlepiają kary finansowe.

W całym ubiegłym roku nałożyli 568 tys. mandatów, czyli o ponad połowę mniej niż w poprzednim - wskazuje raport resortu, którego ustalenia poznała "Rzeczpospolita". Jaki obraz straży się z niego wyłania?

W zeszłym roku w kraju działało łącznie 530 oddziałów straży miejskich i gminnych, co oznacza, że było ich o 43 mniej niż rok wcześniej. Zatrudnienie stopniało o 640 osób. Spadkowy trend jest znaczący - w poprzednich latach zamykano od kilku do maksymalnie 11 oddziałów formacji rocznie. Na tym tle miniony rok okazał się rekordowy.

Najwięcej oddziałów - jak podaje raport - zamknięto w Wielkopolsce (łącznie siedem) oraz na Pomorzu i Mazowszu (po sześć w każdym z województw). Powody: wysokie koszty utrzymania straży, niska efektywność - te argumenty wskazywano najczęściej.

Jednak, jak zauważa gazeta, gwałtowna rezygnacja z utrzymywania straży zaczęła się po tym, kiedy od stycznia 2016 r. odebrano im możliwość korzystania z "maszynek do robienia pieniędzy", jak nazywano fotoradary.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • J-23 2017-06-20 12:17:53
    To jest papierek lakmusowy, które straże były nastawione na fiskalizm, a które działają na rzecz mieszkańców. Z chwilą uzyskania uprawnień "fotoradarowych", straże powstawały jak grzyby po deszczu. Teraz widać w jakim celu. To nie strażnik decydował o swoich obowiązkach. Teraz rozliczać jednego zdrugim Prezydenta, Burmistrza, Wójta i radnych.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA