REKLAMA

Rząd szykuje zmiany dot. orzekania o niezdolności do pracy

  • Autor: PAP/AT
  • 02 czerwca 2017 10:08
Rząd szykuje zmiany dot. orzekania o niezdolności do pracy Zespół ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy ma wypracować nowy system orzecznictwa w Polsce (Gertruda Uścińska, fot.newseria)

Do końca czerwca ma się zakończyć przegląd polskiego systemu orzecznictwa dot. niezdolności do pracy - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, szefowa międzyresortowego Zespołu ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy.

• Najprawdopodobniej 23 czerwca Zespół ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy będzie dyskutował nad specjalnym raportem ws. orzecznictwa w Polsce.

• Raport będzie stanowił diagnozę stanu prawnego, diagnozę organizacyjną, zasad orzecznictwa, kosztów - wyjaśniała prof. Gertruda Uścińska.

• Prezes ZUS oceniła, że system orzecznictwa w Polsce jest zbyt zróżnicowany.

• Jest rozproszony. Wymaga co najmniej daleko idącego uporządkowania - uważa.

W lutym premier Beata Szydło powołała prof. Uścińską (prezes ZUS) na przewodniczącą Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Zespół ma wypracować nowy system orzecznictwa w Polsce. W zespole zasiadają przedstawiciele m.in. PFRON, ministerstwa zdrowia, obrony narodowej oraz KRUS.

Czytaj tez: Powstanie nowy system orzecznictwa przyjazny dla niepełnosprawnych

Prof. Uścińska zapowiedziała, że najprawdopodobniej 23 czerwca zespół będzie dyskutował nad specjalnym raportem ws. orzecznictwa w Polsce. "Raport będzie stanowił diagnozę stanu prawnego, diagnozę organizacyjną, zasad orzecznictwa, kosztów" - wyjaśniała.

Zaznaczyła, że nad raportem pracuje grupa ekspertów. "Jesteśmy na dobrym poziomie zaawansowania, ustalenia tego, co w tej chwili w Polsce mamy. Mamy zróżnicowanie systemy, które wymagają większego zintegrowania i skoordynowania" - mówiła prof. Uścińska.

System orzecznictwa w Polsce jest zbyt zróżnicowany (fot.fotolia)

Zwróciła uwagę, że przegląd systemu orzecznictwa jest szeroki. "To jest nie tylko przegląd zasad orzekania dla różnych systemów, to jest także przegląd, jak te systemy są zorganizowane, jeżeli chodzi liczbę osób obsługujących te systemy, kosztów wydawanych orzeczeń, problemów z ustaleniem tego kosztu" - mówiła prezes ZUS.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • EuPi 2017-06-04 17:51:14
    Jaki system? zabiera sie chorym wszystko co mozna jeszcze zabrać i wysyła sie ich na cmentarz! Orzecznik ZUS dostaje kase za odmowe?, czy czy taka nędza w wykształceniu? No tak, ale trzeba dac na 500+, szczególnie tym co zarabiają po 100 tysięcy miesięcznie. Dla nich dobra zmiana.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA