REKLAMA

Rząd tworzy program pomocy psychologicznej dla dzieci

  • Autor: PAP/AT
  • 05 marca 2018 07:45
Rząd tworzy program pomocy psychologicznej dla dzieci Podstawą pomocy ma być rozwinięcie oferty psychologicznej blisko zamieszkania dziecka (fot.shutterstock)

Tak źle jeszcze nie było. W zastraszającym tempie rośnie liczba dzieci z problemami psychicznymi. Eksperci przy resorcie zdrowia pracują nad planem ratunkowym, który może zacząć działać od stycznia 2019 r.

Według informacji gazety, od 2019 r. może wystartować program, który ma zmienić te sytuację. "Psycholog w każdej szkole, terapeutyczne zespoły mobilne i szybko dostępna terapia rodzinna - to elementy projektu stworzonego przez zespół ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży" - czytamy "DGP".

Czytaj też: MEN: Zwiększenie liczby psychologów i pedagogów szkolnych to priorytet

Podstawą pomocy ma być rozwinięcie oferty psychologicznej blisko zamieszkania dziecka. "Tak jak w przypadku dorosłych, ważny jest rozwój opieki środowiskowej. Model musi się jednak różnić od tego dla dorosłych, ponieważ dzieci mają inne potrzeby" - tłumaczy dr hab. Barbara Remberk, konsultant w dziecinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

W założeniu ma być trójstopniowy model opieki: będzie się zaczynał od różnych, niemedycznych form pomocy w środowisku dziecka (dom rodzinny, szkoła), drugim stopniem będzie leczenie ambulatoryjne - w poradniach, a dopiero w ostatnim - szpital.

Plan zakłada też wprowadzenie nowego zawodu: terapeuty środowiskowego dzieci i młodzieży. Do jego zadań należeć będzie koordynacja, wsparcie i współpraca ze specjalistami ze szkoły.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA