REKLAMA

Rząd wprowadzi obowiązkowe karty rowerowe?

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 05 maja 2016 10:52
Rząd wprowadzi obowiązkowe karty rowerowe? Zdaniem ekspertów konieczne jest również wprowadzenie zakazu wyprzedzania z prawej strony (fot.nextbike.pl)

Obowiązek posiadania karty rowerowej i być może zakaz wyprzedzania z prawej strony - to najważniejsze zmiany, jakie już wkrótce mogą objąć kierowców jednośladów.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", niewykluczone, że już niedługo rząd wprowadzi istotne zmiany w prawie, które dotkną użytkowników jednośladów.

Jedną z najważniejszych miałoby być wprowadzenie obowiązku posiadania karty rowerowej. Obowiązek ten dotyczyłby tych osób, które nie mają innego dokumentu potwierdzającego znajomość przepisów.

"DGP" przypomina wypowiedź wiceministra transportu Jerzego Szmita w tej sprawie. Minister zwrócił uwagę, że niektórzy rowerzyści poczuli się na drogach zbyt pewnie, a nie wszyscy wiedzą, jak się po nich poruszać. - Stąd pomysł, żeby znajomość przepisów była powszechniejsza niż dotychczas – mówił.

Eksperci, komentujący dla "DGP" plany rządu, uważają, że zmiany nie powinny polegać jedynie na przywróceniu karty rowerowej. – Należałoby jeszcze wycofać przepis przyzwalający rowerzystom na wyprzedzanie samochodów z prawej strony. To bardzo niebezpieczne. Zagraża nie tylko rowerzystom, ale i kierowcom wykonującym manewr skrętu w prawo – przekonuje na łamach dziennika Wojciech Pasieczny, były policjant i biegły sądowy z zakresu rekonstrukcji wypadków.

Do rządowego projektu krytycznie odnieśli się już na początku kwietnia posłowie ruchu Kukiz'15. - Planowane wprowadzenie obowiązku posiadania karty rowerowej, to absurd i zbędna biurokracja, w żaden sposób nie poprawi to też bezpieczeństwa w ruchu drogowym - mówili posłowie.

Posłowie klubu złożyli interpelację, w której pytają szefa resortu infrastruktury m.in. o to, jaka część wypadków z udziałem rowerzystów jest spowodowana ich nieznajomością przepisów ruchu drogowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Olek 2016-05-05 12:14:36
    Cóż ten kto jest kierowcą wie jak jest z rowerzystami... Dodatkowo można sobie wpisać w google: " rowerzysta, rowerzystka potrącił pieszego" Zapoznać się z faktami odnośnie ilości zdarzeń, kolizji z winy rowerzysty i co? brak OC.... nie ma nawet jak kosztów odzyskać w sprawny sposób. Skoro na skuter wymagana jest znajomość przepisów to na rower również powinna, rowery szosowe osiągają prędkość porównywalną ze skuterem. Trzeba to jakoś ogarnąć.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA