REKLAMA

Rząd za zniesieniem stawek minimalnych rzeczników patentowych

  • Autor: PAP/JS
  • 06 grudnia 2016 20:16
Rząd za zniesieniem stawek minimalnych rzeczników patentowych Po wejściu w życie noweli rzecznicy patentowi będą mogli konkurować ze sobą ceną za usługę - zwraca uwagę CIR (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Rząd przyjął we wtorek projekt noweli o rzecznikach patentowych, którego celem jest zniesienie stawek minimalnych pobieranych przez rzeczników patentowych za wykonywanie czynności określonych w umowach zawartych z klientami - podało CIR.

Stawki minimalne, jak informuje w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, pozostaną wyłącznie na potrzeby ustalania i zasądzania kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu przed organami wymiaru sprawiedliwości oraz Urzędem Patentowym orzekającym w postępowaniu spornym.

"Zmiana jest konieczna, bo Komisja Europejska uznała, że polskie uregulowania (art. 13 ustawy) stanowią naruszenie dyrektywy usługowej, dotyczącej stawek minimalnych dla rzeczników patentowych. Zdaniem KE, polskie przepisy ograniczają swobodę przedsiębiorczości i transgranicznego świadczenia usług przez rzeczników patentowych. Dlatego zaproponowano całkowite zniesienie stawek minimalnych w umowach między klientem a rzecznikiem patentowym" - czytamy w komunikacie CIR.

Czytaj też: Rząd przyjął projekt dotyczący specjalistów w ochronie zdrowia

Po wejściu w życie noweli rzecznicy patentowi będą mogli konkurować ze sobą ceną za usługę - zwraca uwagę CIR. "Wpłynie to na obniżenie ceny usługi i zwiększenie dostępności do niej, przy zachowaniu dbałości o jej jakość. W praktyce będzie to znaczne udogodnienie dla przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich, powinno też spowodować wzrost zainteresowania ochroną patentową" - dodano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA