REKLAMA

Rząd zadba, by komornik nie odebrał pieniędzy z programu 500 plus

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 09 maja 2016 14:33
Rząd zadba, by komornik nie odebrał pieniędzy z programu 500 plus Rząd przekazał bankom numery kont wszystkich Ośrodków Pomocy Społecznej, które wypłacają 500 złotych. (fot. youtube.com)

Rząd przygotowuje razem z bankami mechanizm, który uniemożliwi zajmowanie pieniędzy z programu Rodzina 500 plus przez komorników.

Jak przypomina RMF FM, zgodnie z prawem pieniędzy z programu 500 plus nie można zabrać, ale problem pojawia się, gdy trafiają na konto i mieszają się z innymi środkami.

Media informowały już o takich przypadkach. "Super Express" przedstawiał historię 44-letniej matki z Rzucewa w woj. zachodniopomorskim. Matce sześciorga dzieci przysługuje świadczenie w wysokości 3 tys. złotych. Kiedy mieszkająca pod Puckiem kobieta przyszła do gminy odebrać pieniądze, okazało się, że należne jej środki zniknęły.

Zaniepokojona udała się do banku, gdzie dowiedziała się, że po pieniądze ma się zgłosić do komornika. Chociaż świadczenie wychowawcze wpłynęło na konto, bank zablokował środki i odmówił ich wypłaty.

Czytaj też: Gigantyczna akcja resortu rodziny. "500 busy" dotrą do wszystkich miejscowości?

Właśnie takim sytuacjom mają przeciwdziałać rządowe rozwiązania. Jak informuje RMF FM, pierwsza zmiana już jest wdrażana. Rząd przekazał bankom numery kont wszystkich Ośrodków Pomocy Społecznej, które wypłacają 500 złotych. Ośrodki mają także w tytułach przelewów pisać, że to są pieniądze z programu 500 plus. Banki nie będą więc tych środków przelewać komornikom.

W przyszłości natomiast, jak czytamy, osoby, które dostają 500 złotych na dziecko będą mogły sobie założyć darmowe subkonto w banku. Dzięki temu pieniądze nie będą się mieszały z innymi środkami na koncie i komornicy nie będą mogli ich zająć.

Zmiany szykuje Związek Banków Polski w porozumieniu z ministerstwami sprawiedliwości oraz rodziny.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA