REKLAMA

Rząd zajmie się projektem ws. wprowadzenia dodatkowej placówki dla osób bezdomnych

  • Autor: PAP/JS
  • 27 listopada 2017 19:03
Rząd zajmie się projektem ws. wprowadzenia dodatkowej placówki dla osób bezdomnych Projekt zakłada, że w przypadku schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, osoba bezdomna nie będzie musiała podpisywać kontraktu socjalnego, aby zostać skierowana do tej placówki (fot. pixabay.com)

Rząd zajmie się we wtorek (28 listopada) przygotowanym przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej projektem, który zakłada wprowadzenie dodatkowego typu placówki: schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi.

Według obecnego harmonogramu obrad, projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej to jedyny projekt, jakim we wtorek zająć ma się rząd.

Projekt dopuszcza możliwość wprowadzenia dodatkowego typu placówki - schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi. Placówka taka ma udzielać tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, niezdolnym do samoobsługi, ale nie wymagającym całodobowej opieki, "a jedynie częściowej, tymczasowej pomocy w zaspakajaniu codziennych potrzeb życiowych i opieki higienicznej".

"Zaproponowana regulacja ma na celu wyeliminowanie luki w zakresie możliwości uzyskania pomocy przez osoby, które z powodu bezdomności nie mają możliwości otrzymania świadczenia w postaci usług opiekuńczych" - napisano w uzasadnieniu projektu.

O zmianę przepisów apelowały organizacje pozarządowe.

Ponadto proponowane przepisy dopuszczają w szczególnie uzasadnionych sytuacjach przyznanie tymczasowego schronienia (w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi) osobom bezdomnym, które posiadają decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej, na okres oczekiwania na umieszczenie w takiej placówce, nie dłużej jednak niż 4 miesiące.

Projekt zakłada, że w przypadku schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, osoba bezdomna nie będzie musiała podpisywać kontraktu socjalnego, aby zostać skierowana do tej placówki.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami tymczasowe schronienie jest udzielane osobom bezdomnym w trzech kategoriach placówek: noclegowni, schronisku dla osób bezdomnych i ogrzewalni. Placówki te przeznaczone są dla osób zdolnych do samoobsługi, których stan zdrowia nie zagraża zdrowiu i życiu innych osób przebywających w placówce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • mzakrzewski 2017-11-28 09:21:35
    Najpierw niech zlikwidują potężny bajzel w placówkach dla bezdomnych, ukrócą lukratywne biznesy dla wielu organizacji zajmujących się nimi. Najpierw trzeba policzyć ile takich osób jest w Polsce. Bo sprawa nie do załatwienia od 30 lat. W Warszawie oficjalnie to 2800-3500 osób. Organizacje pozarządowe mówią o 7-10 tysiącach. Dla urzędników są tylko placówki mające zgodę na działalność. To ok. polowa Pozostałe funkcjonują bez zgód. I, wszyscy mogą im serdecznie nagwizdać. Bezdomni płacą za pobyt średnio 400-600 zł miesięcznie. Np w formie "wpłaty dobrowolnej" poza kontrolami.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA