REKLAMA

Rząd zapewnia o gotowości do Światowych Dni Młodzieży

  • Autor: PAP/GP
  • 03 marca 2016 13:43
Rząd zapewnia o gotowości do Światowych Dni Młodzieży Światowe Dni Młodzieży, Rzym (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

Resortom udało się już skatalogować stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży zastany po poprzedniej ekipie. Prace ruszyły do przodu, nie ma większych problemów - ocenia pełnomocnik rządu ds. przygotowania ŚDM minister Paweł Majewski.

Majewski dodał, że kilka kwestii, które należy jeszcze rozstrzygnąć, zostało wyłączonych do pracy w ramach zainteresowanych podmiotów.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie, w dniach 26-31 lipca; weźmie w nich udział papież Franciszek. Zapowiadana jest także wizyta papieża w Częstochowie i w Oświęcimiu.

W środę odbyło się spotkanie rządowego zespołu koordynującego stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży; wzięła też w nim udział strona kościelna, m.in. sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Artur Miziński, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Damian Muskus.

Przeczytaj: Za wnioski w programie 500 plus nie trzeba płacić. Szczegóły tutaj.

Na spotkaniu przedstawiciele poszczególnych resortów raportowali stan realizacji swoich zadań.

Resort infrastruktury poinformował, że spółka PKP PLK przygotowywała harmonogram prac nad specjalnym rozkładem jazdy na czas ŚDM. Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zlecono utrzymanie jak największej przepustowości dróg krajowych, w szczególności na terenie województwa małopolskiego.

Raport MSZ dotyczył m.in. usprawnienia procedury udzielania wiz uczestnikom ŚDM. Wcześniej minister Witold Waszczykowski mówił, że wszyscy ci, którzy będą mieli poświadczenie, rekomendację społeczności chrześcijańskiej i w danym kraju wizę otrzymają, otrzymają ją bez opłat. MSZ zajmuje się także - wraz z IPN - przygotowaniem publikacji historycznej o Polsce. Trwają jeszcze rozmowy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM w sprawie ostatecznego nakładu oraz systemu jej dystrybucji wśród pielgrzymów. Przygotowywana jest także publikacja dla rodzin przyjmujących pielgrzymów, która ma im pomóc w prezentowaniu uczestnikom ŚDM polskiej kultury, historii, walorów turystycznych.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wystąpiło do Światowej Organizacji Zdrowia z prośbą o oszacowanie ryzyk na ŚDM dla życia i zdrowia uczestników.

Przeczytaj: FOR przygotowało ocenę zmian w prokuraturze

Resort spraw wewnętrznych - jak podano - prowadzi prace legislacyjne, których efektem powinno być zwiększenie bezpieczeństwa podczas ŚDM. Dotyczą one m.in. tymczasowego przywrócenia częściowej kontroli na granicach. Mówił o tym podczas niedawnej wizyty w Watykanie szef polskiej dyplomacji. Według niego z kontrolami trzeba się liczyć.

Przedstawiciele służb podległych szefowi MSWiA, takich jak policja, BOR, straż graniczna i straż pożarna poinformowali na spotkaniu, że trwają intensywne prace nad zabezpieczeniem uroczystości ŚDM oraz wizyty Ojca Świętego w Polsce. Także przedstawiciel MON mówił o działaniach związanych z udziałem żołnierzy w ŚDM.

Podczas spotkania dyskutowano również o kształcie specjalnej ustawy przygotowywanej na czas ŚDM. Swoje uwagi do projektu, który we wtorek trafi na Radę Ministrów, przedstawiła strona kościelna.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca. W tym czasie do Polski może przyjechać nawet 2,5 mln pielgrzymów z całego świata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA