REKLAMA

Rząd zapowiada ułatwienia dla niepełnosprawnych

  • Autor: PAP/GP
  • 13 stycznia 2016 18:10
Rząd zapowiada ułatwienia dla niepełnosprawnych - Żyjemy w XXI wieku i społeczeństwa starają się udostępnić swoim obywatelom - mówił poseł Abramowicz w sejmie (fot. flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0)

• Paweł Chorąży, wiceminister rozwoju zapewnia o gotowości rządu i ministerstwa do niesienia pomocy niepełnosprawnym.
• Rząd chce wdrożyć dyrektywę unijną, która ma poprawić dostępności produktów i usług dla osób pozbawionych pełnej sprawności.

- Rząd popiera harmonizację rozwiązań w dostępności infrastruktury, dóbr i usług publicznych dla osób niepełnosprawnych w krajach UE - poinformował w środę wiceminister rozwoju Paweł Chorąży na posiedzeniu sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.

Przedstawił on informację na temat dyrektywy unijnej dotyczącej zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w odniesieniu do wymogów dostępności produktów i usług.

Przypomniał, że dyrektywa jest konsekwencją przyjęcia przez Unię Europejską, także Polskę, konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych. Chorąży podkreślił, że rząd przychyla się do propozycji Komisji Europejskiej, która ma na celu wystandaryzowanie i zharmonizowanie racjonalnych usprawnień w ramach poszczególnych krajów UE.

O zbliżaniu urzędów do obywateli mówił szef MSWiA, przeczytaj tutaj.

- Jedyne zastrzeżenie rządu - jak powiedział - wzbudza dwuletni okres, jaki w dyrektywie dano na dostosowanie przepisów.

- Strona polska będzie w toku dalszych dyskusji nad dyrektywą dążyć do tego, aby ewentualny okres transpozycji został wydłużony z proponowanych dwóch lat. Nie wynika to z jakichś negatywnych konsekwencji dla osób niepełnosprawnych, bo (...) kwestie dotyczące implementacji konwencji, racjonalnych usprawnień, kwestii związanych np. z dostępnością stron internetowych, czy kwestie związane z uniwersalnym projektowaniem są już obecne w prawie polskim - mówił Chorąży.

Rząd pozytywnie ocenił natomiast możliwość odstąpienia od tzw. dodatkowych wymogów w przypadku, gdy proponowane usprawnienia okazałyby się usprawnieniami nieracjonalnymi.

Poseł-sprawozdawca Adam Abramowicz (PiS) zwrócił jednak uwagę, że wprowadzenie w życie zharmonizowanych standardów będzie niosło za sobą koszty dla firm.

- Dla dużych firm jest to duży plus, ale dla małych firm, które operują tylko na rynku krajowym, poszerzenie tych standardów może być dużym kosztem i może spowodować duże problemy - podkreślił.

Przypomniał, że w dyrektywie jest zawarta klauzula ochronna, chroniąca firmy przed nadmiernym obciążeniem. Wnioskował do rządu o maksymalne wykorzystanie tej ochrony w stosunku do polskich przedsiębiorstw.

Abramowicz wzywał posłów do poparcia dyrektywy.

- Żyjemy w XXI wieku i społeczeństwa starają się udostępnić swoim obywatelom, także niepełnosprawnym, dostęp do wszelkich dóbr i usług. Jest to także związane z tym, że społeczeństwa europejskie się starzeją, a więc coraz więcej osób będzie niepełnosprawnych. I korzystne dla rynku, ponieważ te osoby także są konsumentami - powiedział.

Komisja ds. UE podzieliła stanowisko rządu w tej sprawie.

W trakcie obrad uzupełniono także skład prezydium komisji. Na przewodniczącą wybrano pos. Izabelę Kloc (PiS). Zastąpiła ona posła Piotra Naimskiego, którego w grudniu powołano na sekretarza stanu w KPRM. Kolejnym wiceprzewodniczącym został Konrad Głębocki z PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA