REKLAMA

Rząd: Zażegnaliśmy zauważone zagrożenia dla Światowych Dni Młodzieży

  • Autor: PAP/GP
  • 30 maja 2016 13:48
Rząd: Zażegnaliśmy zauważone zagrożenia dla Światowych Dni Młodzieży Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł podkreślił, że teren w Brzegach został wybrany nieprzypadkowo na miejsce organizacji ŚDM. (fot.:facebook.com/swiatowydzienmlodziezy)

• Możliwe zagrożenia, stwierdzone w czasie przygotowań do ŚDM, w chwili obecnej są już zażegnane - mówił w poniedziałek (30 maja) dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.
• Podkreślił, że przeprowadzono szereg analiz i konsultacji oraz zaproponowano rozwiązanie stwierdzonych problemów.

Chodzi m.in. o Campus Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki, gdzie planowane są czuwanie modlitewne i msza św. kończąca ŚDM.

- Mamy nadzieję, iż wszystko to, co było do tej pory uważane za czynnik stwarzający duże ryzyko, będzie zminimalizowane lub w całości zniknie - mówił Kubiak. Wyjaśnił, że chodzi np. o drogi ewakuacyjne z Campus Misericordiae.

Kubiak podkreślił, że ryzyko powodzi jest bardzo mało prawdopodobne. Ale z tym ryzykiem nie będziemy sobie w stanie poradzić i na tą ewentualność mamy przygotowane miejsce alternatywne - poinformował Kubiak.

Czytaj: Władze krakowskiej kurii dziękują rządowi za pomoc w organizacji ŚDM

Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego bp. Muskus powiedział, że bardzo cieszy się z pozytywnej, rządowej rekomendacji dla Brzegów. Dodał, że ułatwieniem dla pielgrzymów będzie aplikacja mobilna, która jest jeszcze dopracowywana w szczegółach.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł podkreślił, że teren w Brzegach został wybrany nieprzypadkowo. Został uporządkowany i zagospodarowany, wybudowano drogi, obecnie trwa budowa mostów stałych i tymczasowych.

- Budujemy na trzy dni miasto dla 2 mln ludzi - mówił Kozioł.

Powiedział, że uzgodniono z RCB dodatkowe przejścia nad rzekami i wyjścia nad autostradą - mają być gotowe do 10 lipca. Przenoszone są też linie wysokiego napięcia, część z nich będzie wyłączona.

Pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski podkreślił, że udało się zdiagnozować ryzyka, które sukcesywnie są eliminowane.

- Naprawdę trzeba było ogromnej woli współpracy ze strony resortów skupionych w grupie roboczej kierowanej przez pana Kubiaka, żeby zrealizować pewne przedsięwzięcia, w tym tak bezprecedensowe, jak choćby most powietrzny, który wspomoże krakowskie szpitale w razie, gdyby miejsc było za mało. Pacjenci zostaną przetransportowani do innych miejsc w Polsce - powiedział Majewski. Dodał, że taki most zostanie zorganizowany w Polsce po raz pierwszy.

W połowie marca RCB zgłosiło zastrzeżenia do przygotowania terenu w Brzegach, wskazując m.in. na brak wystarczającej liczby dróg ewakuacyjnych, znajdującą się niedaleko ołtarza linię wysokiego napięcia, nieodpowiednie drogi dojazdowe, ryzyko związane z uszkodzeniem czy zniszczeniem pobliskiego wału przeciwpowodziowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA