REKLAMA

Rządowe projekty " Za życiem" oraz ws. statusu sędziów TK pod obrady

  • Autor: aw/PAP
  • 03 listopada 2016 11:04
Rządowe projekty " Za życiem" oraz ws. statusu sędziów TK pod obrady Sala sejmowa (fot.:Krzysztof Belczyński/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Sejm na obecnym posiedzeniu zajmie się rządowym projektem ustawy "Za życiem" oraz projektem ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego - zdecydowali w czwartek (3 listopada) posłowie.

Projekt ustawy "Za życiem" przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Trafił on do Sejmu w środę, w czwartek rano zajęła się nim sejmowa komisja.

W projekcie zapisano też, że Rada Ministrów do 31 grudnia 2016 r. przyjmie program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", opracowany na podstawie odrębnych przepisów. Jak czytamy w projekcie, program dotyczy w szczególności: wczesnego wspomagania rozwoju dziecka; opieki, w tym paliatywnej lub rehabilitacji dzieci posiadających odpowiednie zaświadczenie, wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin w przypadku ciąży powikłanej oraz pomocy w zabezpieczeniu szczególnych potrzeb, w tym mieszkaniowych. Program może być również skierowany do rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, o którym mowa w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Projekt ustawy o statusie sędziów TK był punktem spornym posiedzenia. Wprowadza on m.in. jawność oświadczeń majątkowych sędziów TK i generalną barierę 70 lat, aby sędzia TK mógł orzekać. Projekt ws. statusu sędziów trafił do Sejmu od koniec września; opracowano go na podstawie zaleceń zespołu ekspertów, powołanego przez marszałka Sejmu.

PO wnosi o odrzucenie projektu. W połowie października komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała Izbie uchwalenie projektu. Po burzliwej dyskusji odrzucono wtedy poprawki PO i Nowoczesnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA