REKLAMA

Rzeczniczka klubu PiS radziła samotnym matkom, jak dostać 500 zł na dziecko. Teraz przeprasza

  • Autor: PAP/JS
  • 03 lutego 2016 13:15
Rzeczniczka klubu PiS radziła samotnym matkom, jak dostać 500 zł na dziecko. Teraz przeprasza Beata Mazurek do samotnej matki: "Zachęcała ją będę do tego, żeby spróbowała ustabilizować swoją sytuację rodzinną i mieć więcej dzieci, tak, aby móc na to świadczenie się załapać" (fot. facebook.com/Beata Mazurek)

– Takiego projektu nie było od 1989 roku. To pierwsze tak duże wsparcie dla rodzin z dziećmi – powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Beata Mazurek z Prawa i Sprawiedliwości, komentując program "Rodzina 500 plus". Rzeczniczka klubu PiS udzieliła też dość kontrowersyjnej porady samotnym matkom.

Beata Mazurek, posłanka PiS, na pytanie dziennikarza Polskiego Radia 24, który zapytał, co ma zrobić samotna matka, gdy w jej rodzinie dochód przypada po 801 zł na głowę, przez to nie otrzyma 500 zł na dziecko, odpowiedziała:

- Zachęcała ją będę do tego, żeby spróbowała ustabilizować swoją sytuację rodzinną i mieć więcej dzieci, tak, aby móc na to świadczenie się załapać.

Słowa rzeczniczki klubu PiS wzbudziły spore kontrowersje. Dzisiaj Beata Mazurek tłumaczyła się z nich na konferencji prasowej w Sejmie.

- Wszystkim samotnym matkom życzę jak najlepiej, życzę stabilizacji sytuacji tak, aby nie musiały się martwić o swoje jutro. Żeby miały partnerów, takich, którzy będą wspomagać je w wychowaniu swoich dzieci. Wiem, że sytuacja samotnych matek jest trudna, ale ten projekt to nie jest pomoc społeczna, ale świadczenie wychowawcze - mówiła.

O to, by Beata Mazurek przeprosiła za słowa o matkach samotnie wychowujących dzieci apelowali politycy PO. Ich zdaniem jej wypowiedź była "absolutnie skandaliczna i pogardliwa".

"Wypowiedź Beaty Mazurek, w której poucza i mówi, że trzeba sobie ustabilizować życie jest absolutnie skandaliczna, pogardliwa, nie wnikająca w często losowe i życiowe historie. To wypowiedź bezwzględnie arogancka za którą (Mazurek) powinna niezwłocznie przeprosić" - podkreślił Paweł Olszewski z PO. Jak dodał, jej słowa były "niezbyt mądre i niekulturalne".

Jego zdaniem, "tego typu wypowiedzi pokazują filozofię myślenia, która funkcjonuje w obozie rządzącym, filozofię, która traktuje ludzi i dzieli ludzi, w sposób nieuprawniony, arogancki, pogardliwy". "Apelujemy do pani Mazurek, aby niezwłocznie przeprosiła wszystkich, których te słowa dotknęły" - mówił Olszewski.

Poseł PO Mariusz Witczak ocenił, że program "Rodzina 500 plus" ma bardzo wiele wad, zawiera też "bardzo wiele niesprawiedliwości". "To jest według naszej oceny program +500 minus+ dla matek samotnie wychowujących dzieci, dla rodzin, w których drugie dziecko wkracza w pełnoletność" - podkreślił. Jak dodał, Platforma jest "głęboko poruszona i zbulwersowana" wypowiedzią posłanki Mazurek.

"Słyszałam, że o te przeprosiny apelują posłowie Platformy Obywatelskiej. Jeżeli (samotne matki - PAP) czuły się dotknięte w jakikolwiek sposób, to ja te panie oczywiście przepraszam, natomiast nie będę przepraszała polityków Platformy Obywatelskiej za to, co oni robią z nami na arenie międzynarodowej. To jest dopiero nie do przyjęcia" - zaznaczyła Mazurek pytana, czy słowo "przepraszam" padnie.

Dopytywana, czy jeśli pojawi się poprawka obejmująca programem matki samotnie wychowujące dzieci niezależnie od ich dochodu, Mazurek odpowiedziała, że wymaga to wyliczeń ministra finansów. "Wszystkie poprawki, które będą się pojawiały, będą głęboko analizowane pod kątem finansów. Program ten będzie dość duży i będzie kosztować w tym roku 17 mld zł" - mówiła. "Nie wiem, czy w tym momencie budżet państwa stać na to, by taką poprawkę przyjąć" - dodała Mazurek.

"Jestem przekonana, że wspólnie ze wszystkimi parlamentarzystami damy radę przepracować i przyjąć ten projekt ustawy w lutym tak, by wypłata świadczeń ruszyła już 1 kwietnia, na co czekają wyborcy" - mówiła Mazurek. "Wszyscy powinniśmy dojść do konsensusu w ramach programu 500 plus. Nie sądzę, by opozycja nie chciała z nami konstruktywnie nad tym projektem pracować, ponieważ to jest projekt dobry dla wszystkich Polaków, a nie opozycji, czy opcji rządzącej" - dodała.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Nowa 2016-02-03 18:40:40
    Przepraszam bardzo ale ja myslalam. ze te 500 zl to jest dla wszystkich polakow a nie tylko dla wyborcow PIS tak to ta Pani skomentowala. Teraz rozumie , ze te samotne matki to sa tylko "POLKI".
  • SAS 2016-02-03 15:29:37
    no inteligencją to ta baba nie grzeszy, a rozumem chyba tez nie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA