REKLAMA

Rzecznik beneficjenta w każdym urzędzie

  • Autor: PAP/JS
  • 18 sierpnia 2016 09:04
Rzecznik beneficjenta w każdym urzędzie Rzecznik beneficjenta "to nie będzie grupa ludzi" tylko jedna osoba. Urząd zostanie ustanowiony jeszcze w tym roku (fot. flickr.com)

• Ministerstwo Rozwoju planuje jeszcze w tym roku powołanie rzecznika beneficjenta i stworzenie zespołu ds. uproszczeń w systemie zarządzania funduszami Unii Europejskiej.
• Rzecznik ma znaleźć się w każdej instytucji zarządzającej funduszami europejskimi, w tym w urzędach marszałkowskich.

Jak powiedział wiceszef resortu Jerzy Kwieciński, zmiany wynikają m.in. z planu Morawieckiego. - Pracujemy nad systemem uproszczeń, to wynika z tego planu - mówił.

- Po prostu chcemy być bliżej beneficjentów, chcemy spełniać ich oczekiwania - podkreślił wiceminister.

Wskazał, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości już stworzyła funkcję takiego rzecznika. - Ale uważamy, że jest ona potrzebna wszędzie - zauważył Kwieciński.

Zapowiedział też powołanie zespołu ds. uproszczeń, który na stałe będzie się zajmował upraszczaniem i usprawnianiem systemu przydzielania i zarządzania funduszami UE.

- Zespołu nie ma potrzeby wpisywania do ustawy. Natomiast funkcję rzecznika będziemy chcieli umocować prawnie w ustawie wdrożeniowej - wyjaśnił wiceszef MR.

Przypomniał, że politykę rozwojową i fundusze europejskie regulują dwie ustawy: ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz ustawa o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (czyli tzw. wdrożeniowa). Ta pierwsza reguluje prowadzenie polityki rozwojowej przez państwo, druga odnosi się do realizacji programów operacyjnych i wykorzystania funduszy europejskich.

Czytaj też: Specjalny zespół zajmie się ochroną pacjentów przed reklamami leków wprowadzającymi w błąd

Kwieciński tłumaczył, że rzecznik beneficjenta "to nie będzie grupa ludzi" tylko jedna osoba. Urząd zostanie ustanowiony jeszcze w tym roku. Nie będzie to dodatkowy organ odwoławczy, bo taki już istnieje - wskazał wiceminister.

- Urząd będzie wbudowany w zmiany, które planujemy w ramach ustawy wdrożeniowej, czyli chcemy usankcjonować go w sensie prawnym - podkreślił.

Powstanie w ramach dotychczasowych struktur instytucji zarządzających funduszami UE. Dopytywany, czy urzędnicy w związku z nową funkcją otrzymają nowe obowiązki, odpowiedział twierdząco.

Rzecznik będzie wpływał na proces wykorzystywania funduszy europejskich i przebieg realizacji programów operacyjnych. - Tu chodzi o rozstrzyganie pewnych problemów, które nie zawsze mogą być właściwie widziane przez instytucje, przez urzędników, którzy zarządzają (funduszami), pokazanie tego z innej strony, również wychwytywanie pewnych trendów - mówił wiceszef MR.

- Mamy w tym swój bardzo subiektywny interes - nie tylko beneficjenta, ale nasz: żeby zwiększyć efektywność wykorzystania funduszy, żeby zwiększać jakość realizowanych przez nas działań i projektów - dodał.

Przypomniał, że instytucji wdrażających środki UE jest około 100.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA