REKLAMA

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by więźniowie mieli dostęp do BIP

  • Autor: ZBW
  • 21 marca 2016 10:06
Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by więźniowie mieli dostęp do BIP RPO: brak dostępu do BIP może naruszać prawa obywatelskie więźniów (fot. pixabay.com)

• RPO: Brak dostępu więźniów do informacji publicznej może naruszać ich prawa obywatelskie.
• Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości zgadza się, że przepis umożliwiający więźniom dostęp do BIP powinien znaleźć się w kodeksie karnym wykonawczym, ale po przeanalizowaniu możliwości technicznych.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara więźniowie powinni mieć dostęp do informacji publicznej zawartej w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP).

Rzecznik skierował do Ministra Sprawiedliwości wystąpienie generalne w tej sprawie. W wystąpieniu stwierdził, że według obecnego stanu prawnego informacje zawarte w Biuletynie Informacji Publicznej nie muszą być udostępniane więźniom w wersji papierowej. Więźniowie zaś z oczywistych przyczyn są pozbawieni dostępu do internetowych stron BIP. Taki stan rzeczy, zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, może stanowić naruszenie Konstytucji RP, która stanowi, że każdy obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne.

Rzecznik uważa, że dostęp do więźniów do BIP powinien być zagwarantowany ustawowo, a odpowiedni przepis powinien znaleźć się w kodeksie karnym wykonawczym. Realizacja tego prawa mogłaby następować po zgłoszeniu do dyrektora jednostki penitencjarnej chęci korzystania z konkretnej strony BIP, po uprzednim przygotowaniu takiej strony internetowej na konkretnym stanowisku komputerowym w jednostce penitencjarnej przez informatyków.

Patryk Jaki, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, odpowiadając na wystąpienie generalne RPO stwierdził, że obecnie lista dostępnych stron nie obejmuje wszystkich stron BIP z powodów technicznych. Zgodził się z postulatem potrzeby dokonania odpowiednich zmian legislacyjnych w zakresie dostępu osób osadzonych w zakładach karnych do informacji publikowanych w BIP, gdyż – jak stwierdził – nie ma uzasadnienia dla ograniczania tym osobom prawa do dostępu do informacji publicznej. Dodał jednak, że zanim taki przepis znajdzie się w kodeksie karnym wykonawczym, konieczna będzie dokładna analiza możliwości technicznych jego realizacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Sk 2016-03-21 12:52:23
    To ma sens, zważywszy na zawiłość ,,naszego " prawa i mafię sądowniczą, która nie ma skrupułówREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA