REKLAMA

Rzepliński: Z prac wokół TK nie będzie naprawy

  • Autor: GP
  • 24 czerwca 2016 08:18
Rzepliński: Z prac wokół TK nie będzie naprawy Andrzej Rzepliński (po prawej) w czasie uzasadniania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. (fot.:youtube.com)

• Prezes Trybunału Konstytucyjnego, sędzia Andrzej Rzepliński jest pesymistą, gdy patrzy na pracę w sejmowej komisji nad nową ustawą o Trybunale.
• Ocenia, że większość podchodzi do tego projektu ze świadomością swojej bezkarności.
• Zapytany o osobistą relację z Jarosławem Kaczyńskim mówi, że nie czuje do niego osobistej antypatii.

W czwartek (23 czerwca) sędzia, prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński był gościem TVN24. O pracy komisji sejmowej, która wypracowuje nowelizację ustawy o Trybunale prawnik wyrażał się mało optymistycznie.

- To jest dość aroganckie postępowanie (ze strony większości - red.) "Co nam zrobicie? Robimy, co chcemy" - relacjonował przebieg prac w Sejmie.

- To jest coś w stylu: Kozacy zaporoscy piszą ustawę o Trybunale Konstytucyjnym - mówił Rzepliński. - Oglądałem to 15 minut. Dłużej nie potrafiłem.

Czytaj: Komisja Europejska przygląda się sprawie TK w Polsce

Ustawę o Trybunale Konstytucyjnym sędzia uznał za jeden z najważniejszych aktów prawnych w państwie. Mówił, że powinno się z nią postępować w oparciu o zupełnie inne warunki.

Sytuacja jaka ma miejsce w Polsce, a już szczególnie w parlamencie, to w ocenie Rzeplińskiego "żart z Polski" i "zabawa w państwo". - Nie można sobie żartować z pisania prawa - podkreślił.

Zapytany, czy żywi osobistą urazę do lidera PiS, który jest współodpowiedzialny za kryzys konstytucyjny, mówił; obaj znają się z okresu studiów.

- Nie czuję do niego niechęci. Nie ma dla mnie znaczenia, co on personalnie o mnie myśli - mówił sędzia. - Ważne, co myśli o Trybunale Konstytucyjnym jako ten, który rządzi Polską. Kaczyński postrzega Trybunał jako przeszkodę na drodze do nieograniczonej władzy personalnej. Trybunał rzeczywiście stałby na przeszkodzie temu - mówił Rzepliński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • adsenior 2016-06-24 20:24:37
    Taa, jak jędrek napisał ustawę o TK, którą koalicja PO - PSL zatwierdziła w trybie ekspresowym, to przypisał sobie najwyższą władze w Polsce, łącznie z zrzuceniem urzędującego prezydenta z piastowanego stanowiska!! Ten facet, jest wręcz chory na swoje zboczone ego.
  • nicodem 2016-06-24 09:27:40
    Butny wyraz twarzy Rzeplińskige przypomina nadętą twarz Mussoliniego w trakcie przemówień.Byle do grudnia.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA