REKLAMA

Sąd: Eksmisja ojca wstrzymana do ustalenia ew. ubezwłasnowolnienia syna

  • Autor: PAP/JS
  • 14 października 2016 21:17
Sąd: Eksmisja ojca wstrzymana do ustalenia ew. ubezwłasnowolnienia syna Mężczyzna wraz z synem miał być eksmitowany z mieszkania po tym, jak deweloper, od którego kupił mieszkanie, zbankrutował, zanim doszło do podpisania aktu notarialnego. (fot. pixabay)

Eksmisja samotnego ojca z niepełnosprawnym synem w Świnoujściu została wstrzymana do czasu ustalenia, czy syn jest, czy nie jest osobą ubezwłasnowolnioną - poinformował w piątek PAP Sąd Okręgowy w Szczecinie.

Mężczyzna wraz z synem miał być eksmitowany z mieszkania po tym, jak deweloper, od którego kupił mieszkanie, zbankrutował, zanim doszło do podpisania aktu notarialnego.

"Postępowanie komornicze zostało wstrzymane przez sąd decyzją wydaną 3 października wskutek tego, że sąd zobowiązał komornika do poczynienia ustaleń dotyczących tego, czy syn (...) jest, czy też nie jest osobą ubezwłasnowolnioną" - powiedział PAP sędzia Michał Tomala z Sądu Okręgowego w Szczecinie. Jak dodał, "te czynności nie zostały do tej pory wykonane i to postępowanie pozostaje zawieszone".

Sąd czeka na informacje na ten temat od komornika i po ich uzyskaniu zapadnie decyzja, czy eksmisję kontynuować, czy też nie - powiedział Tomala.

Świnoujski sąd rejonowy na początku października br. wstrzymał eksmisję, ponieważ powziął wątpliwości co do prawidłowości doręczeń dla niepełnosprawnego syna - wynika z informacji szczecińskiego sądu. Jeżeli okaże się, że syn nie jest ubezwłasnowolniony będzie to oznaczało, że trzeba doręczyć mu korespondencję. Do tej pory do syna nic nie kierowano, bo komornik przyjmował, że ojciec jest jego opiekunem.

"Wyrok sądu jest prawomocny, wynika tylko i wyłącznie z tego, że tak stanowią przepisy. Prawa własności pan P. nie nabył, dalej właścicielem jest upadła spółka, którą reprezentuje syndyk i on złożył wniosek do sądu, żeby przeprowadzić eksmisję. Sąd kierując się przepisami prawa musiał to uczynić" - podkreślał Tomala.

Jak dodał, głównym powodem działania w tej sprawie jest syndyk, który złożył wniosek o przeprowadzenie eksmisji, a także wniosek o wykonanie tego orzeczenia przez komornika.

W sprawie eksmisji ojca z synem interweniował wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki - podano w komunikacie resortu. "Wiceminister Patryk Jaki skierował do Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie pismo w sprawie postępowania prowadzonego przez komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Świnoujściu. W wyniku wykonanej analizy i wykrytych uchybień Sąd w trybie nadzoru judykacyjnego nad działalnością komornika uchylił termin eksmisji w omawianej sprawie i nakazał komornikowi podjęcie dodatkowych czynności" - głosi komunikat.

Jak poinformowano "w ministerstwie trwa także analiza pozostałych aspektów tej sprawy", a po jej zakończeniu zapadnie decyzja "co do dalszych działań" w sprawie. Resort otrzymał już z Sądu Apelacyjnego w Szczecinie wyjaśnienia "związane z postępowaniem o ustanowienie odrębnej własności lokalu na rzecz pana Stefana, badane jest także postępowanie o ogłoszenie upadłości spółki, od której pan Stefan miał nabyć nieruchomość".

"Nic nie wiadomo mi na temat tego, aby pisma z ministerstwa do sądu apelacyjnego, czy okręgowego dotarły w tej sprawie. Być może zostały wysłane, ale nie zostały jeszcze przez sąd odebrane" - powiedział Tomala.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Henryk Wojtynowski 2016-10-17 02:20:43
    Jestem w takiej samej sytuacji jak Pan Stefan ktury miał być eksmitowany z niepełno sprawnym synem ,nasi adwokaci nie wnieśli pozwów w terminie przeciwko syndyk ,dlatego że z dokómentów mamy sprawy wygrane ponieważ wywionzaliśmy się z umów deweloperskich a spółka podpisała umowę o kredyt z Bankiem i razem domagała się zmiany treści umowy i ceny wcześniej zawartej ,niż umowa o kredyt wszyscy adwokaci działali na szkodę własnych mocodawców ,dlaczego ? Otym nikt nie pisze tylko komentuje się sprawę od końca ,postęmpowanie Upadłościowe trwa poczebny jest tylko nie skorupowany prawnik i problem nie istniejeREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA