REKLAMA

Sądy. Kolejne pisma o zagrożonej niezawisłości sędziów: Themis i Pro Familia

  • Autor: GP
  • 13 lutego 2017 12:48
Sądy. Kolejne pisma o zagrożonej niezawisłości sędziów: Themis i Pro Familia Zbigniew Ziobro nie ma łatwego życia ze środowiskiem sędziowskim. W lutym kolejne stowarzyszenia podnoszą krytykę jego propozycji zmian w wymiarze sprawiedliwości. (fot.:twitter.com/ms_gov_pl)

• Podnoszą się krytyczne głosy w sprawach reformy sądownictwa.
• Zmiany w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury poddała krytyce sądowa organizacja środowiskowa - Stowarzyszenie Sędziów Themis.
• Ta organizacja oraz Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia w lutym wyraziły zaniepokojenie próbą odsunięcia od składu orzekającego jednego z sędziów, który badał i orzekał w procesie dotyczącym śmierci ojca ministra Zbigniewa Ziobry.

Podnoszą się głosy krytyki wobec zmian w sądownictwie, jakie proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Oprócz opozycji, która ma nie najlepsze zdanie o próbach reformy sadów Zbigniewa Ziobry, teraz stowarzyszenia sędziów także wyrażają swój sprzeciw.

9 lutego Stowarzyszenie Sędziów Themis przyjęło stanowisko, w którym czytamy o kategorycznej niezgodzie na zmiany w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Stanowisko dotyczy projektu ustawy z dnia 20 stycznia 2017 roku:

- Pewien automatyzm w uzyskiwaniu stanowiska asesorskiego (brak odrębnego konkursu) oznacza, że kompetencje ministra sprawiedliwości powinny być ograniczane, a nie poszerzane. Ograniczenie roli ministra, przy większej roli pozapolitycznych czynników kształtujących przebieg aplikacji sprawi, że osoba zdająca egzamin sędziowski nabędzie też pierwsze doświadczenia w zakresie roli społecznej, jaką później powinna odegrać jako niezawisły sędzia w niezależnym sądownictwie. Dlatego też krytycznie należy ocenić zmianę sposobu kształtowania Rady Programowej Szkoły - akcentowali sędziowie Themis.

To niejedyny element zmian, który prawnikom, orzekającym w imieniu Rzeczpospolitej, się nie podoba. Podobne emocje budzi też kategoryczne wyeliminowanie z Rady Programowej Szkoły organów reprezentujących inne zawody prawnicze czy też "konsekwentne ograniczanie roli przedstawicieli Krajowej Rady Sądownictwa" w Komisji Egzaminacyjnej Szkoły.

Krytyka dotyka też propozycji zmian w asesurze (jednym ze stopni awansu sędziowskiego).

Sędziowie Themis dają tym samym wyraz swojego negatywnego spojrzenia na propozycję, którą w styczniu przedłożyło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Sędziowie skomentowali też sprawę sadową wokół śmierci ojca ministra

W lutym pojawiło się też drugie stanowisko sygnowane logiem Stowarzyszenia Themis. Drugie jest krótsze i zostało wydane wspólnie ze Stowarzyszeniem Sędziów Rodzinnych Pro Familia. Przedmiotem tego pisma jest sprawa pochodna sądowej batalii Zbigniewa Ziobry i jego rodziny, w której walczono o uznanie błędów medycznych, które doprowadziły do śmierci ojca ministra.

- Wyrażamy zaniepokojenie w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi przebiegu procesu z oskarżenia ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i jego rodziny - można było przeczytać w drugim stanowisku. - Tuż przed zakończeniem tego procesu prokurator wszoł postępowanie karne dotyczące decyzji procesowej sędziego i powołując się na ten fakt złożył wniosek o wyłączenie sędziego od orzekania w sprawie śmierci Jerzego Ziobry. Takie działanie stanowi oczywistą i bezprecedensową próbę nacisku na niezawisłego sędziego - podniesiono mocne oskarżenie. - Do tej pory podobne zachowania były stosowane wyłącznie przez strony zmierzające do nieuzasadniony przedłużania postępowań sądowych. W przypadku zmiany sędziego proces karny musi toczyć się od początku.

Podpisani pod tym drugim listem członkowie zarządów obu stowarzyszeń popierają w nim także stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) z 10 lutego 2017 roku. W tym popieranym dokumencie KRS wyraża wyraźny sprzeciw wobec działań rządu "w przedmiocie zagrożeń niezawisłości sędziowskiej związanych z działalnością prokuratury".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Polsks się przebudziła! 2017-02-13 14:18:28
    Byłem przekonany iż błaznów można spotkać tyko w Cyrku, nie ośmieszaj się Zbigniewie brzuch już boli ze śmiechu. Kiedy ten oszust i pajac zniknie ze sceny politycznej!!!
  • Prawo! Precz PiS! 2017-02-13 14:06:06
    Tak zabili(rozdeptali) pod Smoleńskiem na lotnisku , chyba kacze gówno!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA