REKLAMA

Sądy. Kosiniak-Kamysz zwraca uwagę, że problemy nie są w SN, czy KRS, tylko niżej

  • Autor: GP
  • 20 września 2017 08:40
Sądy. Kosiniak-Kamysz zwraca uwagę, że problemy nie są w SN, czy KRS, tylko niżej Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Andrzej Duda w połowie września, gdy prezydent konsultował swoje propozycje sądowe z posłami. (fot.:PSL/twitter.com)

Według PSL reforma Sądu Najwyższego (SN) i Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) powinna zaczynać się od refleksji nad sądami rejonowymi. Tam bowiem występują problemy, na które narzekają Polacy.

Po tym, jak w połowie września kluby parlamentarne spotkały się z prezydentem ws. projektów o Sądzie Najwyższym (SN) i Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), PSL podnosi swoje uwagi. Warto zaznaczyć, że w przekazie PSL dobitnie słychać konieczność zmian w sądach.

Lider formacji podkreślił jedną rzecz w temacie sądów w środę (20 września). Polityk, będąc gościem TVN 24 ocenił, że prezydenckie projekty zmiany w KRS i SN to po części chybiony pomysł.

Oceń lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza

- Reforma sądownictwa rzeczywiście jest potrzebna, ale nie w SN i KRS. Musimy zmienić sądy rejonowe - przypomniał. Argumenty za takim działaniem są jednoznaczne. To nie najważniejsze instytucje sądowe w Polsce są źródłem złej oceny sądów, tylko sędziowie bezpośrednio blisko obywateli. Ci pracują właśnie w sądach rejonowych.

Oczekiwanie społeczne jest duże

Jak wynika z wrześniowych badań opinii społecznej, występuje rosnące oczekiwanie, że sądy uda się pozytywnie zreformować. W badaniu panelu Ariadna dla "Dziennika Gazety Prawnej" (DGP) z połowy miesiąca wynika, że Polscy chcą od prezydenta nowej propozycji.

Przypomnijmy, Andrzej Duda zahamował projekty PiS w lipcu wetem. Podpisu nie złożył właśnie pod projektami o SN i KRS.

W przytoczonym badaniu 48 proc. pytanych chciało, by projekty prezydenta były pisane "całkiem od nowa". Raptem 18 proc. chciało, by poprawiał propozycje PiS. Nie ma zdania w tej sprawie 34 na 100 badanych.

Czytaj też: Sejm szybko będzie procedował propozycje Dudy

- Poczekajmy na gotowe projekty i dajmy szansę prezydentowi Andrzejowi Dudzie - konkludował swoje oceny w środę Władysław Kosiniak-Kamysz. Po czym jednak zgłosił jedno "ale". PSL nie wyrazi poparcia, jeśli propozycje Andrzeja Dudy nie będą zgodne z Konstytucją RP.

Konstytucyjność ustaw PiS, które zawetował w lipcu Duda, była kwestionowana przez opozycję jak i przez znaczną część środowisk prawniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA