REKLAMA

Sądy: Zbigniew Ziobro nie wycofa się ze zmian w KRS

 • Autor: GP/PAP
 • 02 lutego 2017 10:15
Sądy: Zbigniew Ziobro nie wycofa się ze zmian w KRS Zbigniew Ziobro jest szefem jednej z dwóch partii, które są formalnie w koalicji z PiS. Lideruje Solidarnej Polsce. (fot.:Solidarna Polska/facebook.com)

• Zbigniew Ziobro w czwartek (2 lutego) w rozmowie radiowej przekonywał, że wie jak to jest być zdenerwowanym na polskie sądy.
• - Chciałbym, aby Krajowa Rada Sądownictwa (KRS) dbała o interesy Polaków - mówił minister i prokurator. Jego resort przygotował szersze zmiany, które mają zmienić KRS, z naciskiem na wybór sędziów do tego ciała przez Sejm.
• To tylko jeden, ale kluczowy element zmian w wymiarze sprawiedliwości, który przygotował Ziobro.

Zbigniew Ziobro precyzował swoje propozycje sądowe w "Polskim Radiu", w audycji "Sygnały Dnia" w czwartek (2 lutego). Reforma jest szerokim elementem zmian w polskim systemie sądowym, który przygotowało PiS, a Ziobro, jako minister, chce wprowadzić. Z jego wypowiedzi biła determinacja.

- Należę do tej części Polaków, którzy bardzo krytycznie oceniają sądy - mówił Ziobro. Należy przypomnieć, że osobiście Zbigniew Ziobro stykał się z wymiarem sprawiedliwości w długoletnich procesach dotyczących tragicznej śmierci jego ojca. Ziobro jest też z wykształcenia prawnikiem. - Sądownictwo funkcjonuje źle. Dlatego proponuje zdecydowane działania - mówił polityk prawicy.

Za konieczny warunek zmian minister uznał te w Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS).

- Chciałbym, aby KRS dbało o interesy Polaków - dodawał polityk. - Chciałbym, aby sędziowie mieli mandat demokratyczny. (...) Sędziowie do tego ciała powinni być wybierani przez parlament. W ten sposób społeczeństwo będzie mogło mieć wpływ na to, kto będzie sędzią, a kto nie. Dziś sędziowie sami wybierają.

Czytaj też: Ziobro chce likwidować "kastę" w polskim sądownictwie

Polityk zapewniał, że determinacji do tej zmiany mu nie brakuje. - Nie wycofamy się z tego - konkludował.

Krytyka poprzedników

Nie obyło się bez, co wydaje się już obligatoryjne w wypowiedziach ministrów, odwołania do przeszłości. Politycy opcji rządzącej często przypominają to, co uznają za grzechy poprzedników.

- Nie ulega wątpliwości, że poprzedni rząd (PO-PSL) nie był zainteresowany sprawnym działaniem wymiaru sprawiedliwości - wypominał opozycji Ziobro. -  Kiedy zostałem Prokuratorem Generalnym zleciłem audyt rozmaitych spraw w Polsce.

Ziobro potwierdzał, że wiele informacji z ostatniego roku to de facto doszukiwanie się problemów pozostawionych przez poprzedników - w tym pojawiająca się w mediach sprawa "karuzeli VAT", czyli wyłudzania podatku z eksportu.

Czytaj też: Przedsiębiorca napisał list do ministra sprawiedliwości

- Pokazuje to też sprawa Amber Gold - dopowiadał poseł. Przypomnijmy, że sprawę bada komisja śledcza w Sejmie. Więcej o tym tutaj. - To się zmieniło po wygraniu koalicji prawicowej w Polsce - kończył Ziobro.

Propozycję zmian w KRS

- Zdiagnozowaliśmy wiele nieprawidłowości i zjawisk, których wyeliminowanie, w naszej ocenie, spowoduje realną poprawę efektywności pracy sędziów. W Polsce jest za dużo sędziów. Mamy armię 10 tysięcy osób na tym stanowisku - powiedział Ziobro w pierwszym miesiącu 2017 roku.

Jak podkreślił, w sądach jest ogromna liczba stanowisk funkcyjnych.

- Blisko 4 tysiące sędziów pełni jakieś funkcje, z czym wiążą się wyższe dodatki i pieniądze, ale też łączy się (to) z oderwaniem od głównej roli, zadania sędziego, czyli od orzekania. Chcemy ogromną większość tych ludzi przywrócić do tej roli, która została im powierzona, aby w imieniu państwa sprawowali sprawiedliwość - powiedział Ziobro.

Jednym z kluczowych elementów krytykowanych w polskim sadownictwie jest przewlekłość spraw, źródło: pixabay.com/domena publiczna

Minister sprawiedliwości zapowiedział także uproszczenie procedur mających wpływ na postępowania sądowe w sprawach cywilnych i gospodarczych.

- Chcemy też odbarczyć sędziów od zadań związanych z orzekaniem tam, gdzie uważamy, iż inne organa mogą, w pierwszej instancji, podejmować decyzje. Na przykład organa skarbowe. Warto przenieść pewne obowiązki związane z egzekucją należności na rzecz Skarbu Państwa, na rzecz organów skarbowych, które mogą to realizować i być bardziej skuteczne od sądów - mówił Ziobro.

- W ramach reformy sądownictwa chcemy m.in. wprowadzić zasadę niezmienności składu sądu - zapowiedział.

- Zamierzamy ustanowić zasadę niezmienności składu raz wylosowanego sądu. Dzisiaj, zwłaszcza w sprawach cywilnych, bo to dotyczy w mniejszym stopniu spraw karnych, często te składy się zmieniają. To, można powiedzieć, zrywa poczucie odpowiedzialności sędziego od spraw, które zostały mu powierzone - mówił minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • oburzony 2017-02-04 09:49:43
  Dzisiaj słuchałem w "pytaniu na śniadanie' babci, której sąd rodzinny chce zabrać wnuczkę Roksanę do domu dziecka, bo pani z opieki społecznej napisała, ze babcia jest niekonsekwentna w ychowywaniu. Wnuczka od narodzin jest z babcia i ma 5 lat, są bardzo ze sobą zżyte i związane uczuciowo. Co można pomyśleć i napisać o takim sądzie "rodzinnym"? Pomyślę, nie napiszę!
 • tomasz_kubik@toya.net.pl 2017-02-03 16:39:48
  Komentując dorobek Zbigniewa Ziobry w funkcji ministra od 2015 roku, nie można znaleźć sensu w próbach zmian w funkcjonowaniu instytucji prawnych. Nie wiadomo czy Zbigniew Ziobro wierzy w "sens" proponowanych zmian, ale owe pomysły byłyby sytuacji, gdy są sprzeczne z Konstytucją. Może "niszczenie" sensu prawa w Polsce można komentować tak, że problemu nie ma - nie można zmusić sędziów do niekonstytucyjnych poczynań, ale problemem jest Zbigniew Ziobro. Brakiem argumentów i inwektywami wobec sędziów próbuje przekonywać najprawdopodobniej samego siebie do "sensu" proponowanych zmian.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA