REKLAMA

Samorządowcy chcą szkolenia z wdrażania programu 500 plus

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl/JS
  • 10 lutego 2016 18:08
Samorządowcy chcą szkolenia z wdrażania programu 500 plus Jak tylko projekt ustawy zostanie przyjęty przez parlament, będzie także przygotowany specjalny informator, w którym znajdą się informacje przydatne administracji i mieszkańcom (fot. pixabay.com CC0)

· W Sejmie trwają właśnie prace nad programem Rodzina 500 plus, który ma ruszyć już w kwietniu.
· Samorządowcy mają jeszcze wiele pytań w kwestii obsługi programu.
· Z pomocą ma wyjść Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które jeszcze w lutym planuje rozpocząć szkolenia dla gmin.
· Jak tylko projekt ustawy zostanie przyjęty przez parlament, będzie także przygotowany specjalny informator, w którym znajdą się informacje przydatne administracji i mieszkańcom.

- Dobrze, że ministerstwo pomyślało o szkoleniach, że dba o dobry przepływ informacji - mówi burmistrz Witnicy, Dariusz Jaworski.

Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina potwierdza, że samorządy mają dużo wątpliwości.

- Mamy jeszcze dużo pytań, które, mam nadzieję, zostaną rozwiane dzięki szkoleniu. Bardzo na nie liczymy, im szybciej się odbędzie, tym szybciej będziemy mogli poinformować mieszkańców o szczegółach - mówi Soska.

Na szkolenia liczy także Sławomir Dudzis, burmistrz Rzepina.

- Dobrze, że ministerstwo organizuje szkolenia w regionach - to duży program i duże zmiany, dlatego każde takie szkolenie jest bardzo potrzebne. Na razie przydają się informacje o 500 plus umieszczane na stronie ministerstwa - wyjaśnia.

Eksperci szacują, że dzięki programowi Rodzina 500 plus PKB zwiększy się o 0,5 proc., a w ciągu 10 lat urodzi się dodatkowo nawet 278 tys. dzieci.

- Jestem przekonany, że pieniądze w większości wrócą do gospodarki. Oby więcej takich prospołecznych działań. Mówię to jako samorządowiec i ojciec - nie ma wątpliwości Tomasz Jaskuła, burmistrz Lubniewic.

Podobnie wypowiada się Sławomir Dudzis.

- Dla domowego budżetu to spory zastrzyk gotówki, który pewnie w wielu przypadkach pozwoli nawet na dalsze planowanie rodziny.

Zarówno przyjmowaniem wniosków, jak i wypłatą świadczeń zajmą się gminy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekaże samorządom na ten cel 2 proc. wartości wypłacanych środków. Pytani przez MRPiPS włodarze przyznają, że środki na obsługę programu są wystarczające.

Czytaj całość tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA