REKLAMA

Samorządy oburzone planami rządu

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 18 lipca 2016 10:49
Samorządy oburzone planami rządu RIO kontrolują gospodarkę finansową samorządów, weryfikują sprawozdania budżetowe (Fot. Shutterstock.com)

• MSWiA przygotowało nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych (RIO).
• Rząd za jej pośrednictwem chce ukrócić pozyskiwanie przez samorząd pieniędzy niewliczanych do długu publicznego.
• Pomysłem oburzone są samorządy.

Jak informuje portal Dziennik.pl, urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) od dawna zapowiadali walkę z nadmiernym, ich zdaniem, stopniem zadłużenia jednostek samorządowych. W końcu przyszła pora na pierwszy krok – i to od razu dość rewolucyjny.

Resort przygotował nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych (RIO), które, przypomnijmy kontrolują gospodarkę finansową samorządów, weryfikują sprawozdania budżetowe i mogą np. nakazać gminie opracować i wdrożyć plan naprawczy, jeśli jej sytuacja finansowa budzi zastrzeżenia.

MSWiA chce zwiększyć zakres działalności RIO.

"Zaproponowane w projekcie zmiany (...) przyczyniają się do zwiększenia skuteczności działań nadzorczych i kontrolnych izb, co pozwoli na szybszą i proporcjonalną reakcję w coraz częstszych sytuacjach pogarszającego się stanu finansów poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego" - czytamy.

Plany rządu oburzają samorządowców.

- To próba sterowania samorządami z zewnątrz - mówi Dziennikowi.pl Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. - Mamy ogromne plany inwestycyjne, które chcemy zrealizować, sięgając po unijne pieniądze. Ale w niektórych momentach możemy trafić na wąskie gardła i wówczas RIO przyblokuje nam cały projekt. Nadmierna ingerencja państwa w samorządy nie jest dobrym kierunkiem w okresie sięgania po pieniądze unijne. Gminy będą musiały się zadłużyć, chcąc realizować ogromne projekty - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zainteresowany 2016-07-18 12:39:47
    Nareszcie! Rozumiem, że kadry Regionalnych Izb zostaną zweryfikowane?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA