REKLAMA

Schetyna i Kukiz po spotkaniu liderów: Nie było przełomu, czy eskalacji konfliktu

  • Autor: PAP/GP
  • 31 marca 2016 15:14
Schetyna i Kukiz po spotkaniu liderów: Nie było przełomu, czy eskalacji konfliktu Paweł Kukiz uczestniczył w spotkaniu 21 marca z innymi liderami partii politycznych. (fot.:twitter.com/Kukiz15)

• Na spotkaniu liderów partii przełomu nie było, nie widzę szansy na kompromis przy stanowisku prezentowanym przez Jarosława Kaczyńskiego - oświadczył szef PO Grzegorz Schetyna.
• W piątek PO przedstawić ma propozycję, która według niego, może doprowadzić do kompromisu ws. TK.
• Na spotkaniu nie doszło do eskalacji konfliktu, to pocieszające; sporu wokół TK nie można jednak rozwiązać bez zmian w konstytucji - powiedział lider Kukiz',15 Paweł Kukiz.

Schetyna powiedział na briefingu po czwartkowym spotkaniu liderów partii, że przełomu na nim nie było i on nie zauważył "światełka w tunelu". "Niczego nie ustaliliśmy i strony pozostały przy swoich stanowiskach" - stwierdził.

Szef PO zapowiedział, że w piątek Platforma przedstawi koncepcję, która - według niego - może doprowadzić do kompromisu ws TK. PO uważa, że uchylony powinien zostać przepis ustawy o TK, który uzależnia rozpoczęcie urzędowania sędziego TK od przyjęcia przez prezydenta ślubowania.

Schetyna zapowiedział, że w tej sprawie w piątek zostanie złożony wniosek do TK. Wcześniej PO chce rozmawiać na temat tej propozycji z przedstawicielami innych klubów opozycyjnych.

"Pocieszającym jest fakt, że na spotkaniu nie doszło do eskalacji konfliktu, atmosfera była w miarę przyjemna, być może ze względu na dzisiejszą pogodę" - powiedział Kukiz w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie. Jak relacjonował, na początku spotkania podziękował marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu za zorganizowanie rozmów, o które klub Kukiz'15 apelował od miesiąca.

Kukiz powiedział, że żaden lider partyjny całkowicie nie wykluczył dyskusji o zmianach w konstytucji autorstwa Kukiz'15, dotyczących TK. "Otrzymałem odpowiedź od wszystkich przedstawicieli (partii), że taka dyskusja nie jest wykluczona, jakkolwiek duże partie polityczne uważają, że można problem załatwić bez zmian w konstytucji, w co ja osobiście nie wierzę" - zaznaczył.

Przeczytaj: Kaczyński po spotkaniu liderów

Projekt zmian w konstytucji, autorstwa Kukiz'15 (podpisany także przez posłów PiS), przewiduje m.in.: wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów i zwiększenie składu TK z 15 do 18 osób.

Zdaniem Kukiza, "socjotechnika władzy, wynikająca z partiokracji, jest okropna i brudna". "Mówiłem już w kampanii prezydenckiej, że w obecnej kadencji Sejmu dojdzie do kryzysu konstytucyjnego; to co się dzieje z Trybunałem Konstytucyjnym, to jest pierwsza jaskółka" - ocenił.

"Sytuacja po spotkaniu jest neutralna, były deklaracje ze strony szefów partii politycznych, że nie będą wynosić konfliktów politycznych, wewnętrznych spraw polskich na zewnątrz" - powiedział lider Kukiz'15.

Wyraził zadowolenie, że marszałek Sejmu zaprosił na spotkanie również przedstawicieli partii pozaparlamentarnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA