REKLAMA

Schetyna: Kluby obywatelskie są początkiem nowej Platformy

  • Autor: PAP/jm
  • 01 kwietnia 2016 22:09
Schetyna: Kluby obywatelskie są początkiem nowej Platformy Stworzenie 400 klubów obywatelskich Schetyna zapowiedział w styczniu podczas swojego inauguracyjnego wystąpienia w roli szefa PO. (fot. schetyna.pl)

- Kluby obywatelskie to jest początek nowej Platformy, chcemy otwierać nowy etap: debat, dyskusji o najważniejszych rzeczach - powiedział w piątek (1 kwietnia) w Poznaniu Grzegorz Schetyna. Przewodniczący PO wziął udział w inauguracji klubu obywatelskiego w stolicy Wielkopolski.

Stworzenie 400 klubów obywatelskich Schetyna zapowiedział w styczniu podczas swojego inauguracyjnego wystąpienia w roli szefa PO. W Poznaniu w spotkaniu pt. "Konstytucja, czyli demokracja w praktyce" wzięli udział: były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień i o. Tomasz Dostatni.

Otwierając spotkanie Grzegorz Schetyna podkreślił, że kluby obywatelskie mają pomóc utrzymać dystans od politycznego klinczu i sporu.

- Chcemy rozmawiać o tym, jakie znaczenie ma konstytucja, ład konstytucyjny, jak wpływa na nasze życie. Dla mnie konstytucja to swego rodzaju kotwica. Po wczorajszym spotkaniu z prezesem Kaczyńskim mam przekonanie, że jeszcze mocniej trzeba jej bronić i jeszcze twardziej tę kotwicę, tę konstytucję wzmacniać i wspierać. Traktować ją jako coś nieprzesuwalnego, niekoniunkturalnego. Konstytucja jest gwarantem normalności - powiedział.

Jak podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, kluby obywatelskie pomyślane są jako "otwarte, niepartyjne" miejsce dyskusji.

- Kluby obywatelskie to jest początek nowej Platformy, po 15 latach funkcjonowania musimy znaleźć nowy początek. Mamy 2,5 roku do wyborów samorządowych, piszemy program, który chcemy przyjąć pod koniec września tego roku, to dla nas też ciekawa inspiracja do rozmowy, ciekawy sprawdzian dla polskiej polityki. Platforma powinna to robić, ona tworzyła nowy początek dla wielu rzeczy. Polityka w czasie państwa PiS jest inna i są większe wymagania od partii opozycyjnych. Chcemy dać gwarancję normalności, przyzwoitości i normalnej rozmowy. Dlatego to organizujemy - wyjaśnił.

- To jest z naszej inicjatywy, ale ponad Platformą. Chcemy, by rozmawiali ludzie nie tylko z partii politycznych. Liczę, że to będzie prawdziwe potwierdzenie tego, że jesteśmy społeczeństwem obywatelskim, chcemy i potrafimy rozmawiać nawet wtedy, może przede wszystkim wtedy, kiedy się różnimy. Bo na tym polega demokracja - dodał Schetyna.

Ogólnopolska inauguracja klubów obywatelskich miała miejsce na początku marca w Krakowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Józik 2016-04-02 23:42:11
    To co zrobiono z PO przez ostatnich kilka lat to woła o pomstę. Oszukani ludzie którzy uwierzyli w solidność i wiarygodność klik, grupek wzajemnej adoracji, obsad stanowisk rad nadzorczych itp. Panie Schetyna odbudować na zgliszczach ? Najpierw oczyścić szeregi z tego plugastwa co zniszczyło i niszczy PO od środka. Niech zostanie i mądrzy ludzie . Regiony na 13 powołanych w 2 są komisarze. W 5 województwach na 16 nie ma struktur - trzeba budować od nowa i nie wiem czy skalany przez ostatnie lata szyld się odbuduje. 2,5 roku do wyborów .... to mało bardzo mało. Z 1,5 roku trzeba mieć mocne struktury bo już się zaczną przetasowaniaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA