REKLAMA

Schetyna: Kukiz nie aspiruje do lidera opozycji. Szuka innego miejsca

  • Autor: GP
  • 24 stycznia 2017 09:41
Schetyna: Kukiz nie aspiruje do lidera opozycji. Szuka innego miejsca Lider PO ma największy klub w Sejmie i poparcie w sondażach najwyższe wśród opozycji, co predestynuje go do funkcji lidera opozycji. (fot.:PO/twitter.com)

• Grzegorz Schetyna wykluczył z rywalizacji o fotel lidera opozycji Pawła Kukiza. - On widzi swoje miejsce w polityce inaczej - mówił lider PO.
• Sytuacja martwi polityka, który zaznaczał w rozmowie radiowej, że słabsze partie opozycji to słabsza cała opozycja.
• W zapowiedziach lidera PiS o zmianach w ordynacji do samorządu Schetyna dostrzega próbę "przejęcia samorządu". To, w ocenie Schetyny, kierunek podobny do działania premiera Węgier.

Po zamieszaniu w KOD z fakturami Mateusza Kijowskiego i nowych publikacjach dotyczących Ryszarda Petru i Joanny Schmidt sytuację na opozycji skomentował Grzegorz Schetyna. Poniższa wypowiedź padła na antenie RMF FM, we worek (24 stycznia).

Schetyna zaczął analizę, co ciekawe, od własnej partii.

- Od Ewy Kopacz nauczyłem się, że w trudnej sytuacji warto walczyć do końca - mówił Schetyna, nawiązując do działania byłej premier w 2015 roku, gdy Platforma walczyła o dobry wynik w Sejmie. Polacy dali PO pozycję największej partii opozycyjnej. - Kilka punktów nam przyniosła mobilizacja ostatnich tygodni w 2015 roku.

Dopytywany o lidera opozycji, zaakcentował, że istnieją duże różnice między nim, liderem najbardziej licznego obozu politycznego oponującego wobec PiS a innymi politykami.

Paweł Kukiz nie aspiruje do kreowania bloku wobec PiS - ocenił poseł osobę posła-muzyka, którego formacja chce być widziana inaczej, nie jako partia polityczna. - On widzi swoje miejsce w polityce inaczej, gdy my (to o PO i Nowoczesnej) szukamy czegoś wspólnego.

Schetyna rozumie, że Komitet Obrony Demokracji (KOD), który w lutym ma wybierać nowe władze oraz Nowoczesna znalazły się w trudnym czasie.

 - To próba i zobaczymy, jak z niej wyjdą - podkreślał Schetyna. - Z Ryszardem Petru mam koleżeńskie relacje. To normalne na opozycji. Słabsza opozycyjna formacja - to oczywiście o Nowoczesnej - to też słabsza opozycja, jako całość .W efekcie to też słabsze możliwości opozycji jako całość.

Schetyna nawiązał tymi słowami do sytuacji z 11 stycznia, gdy działania Nowoczesnej i PO się rozjechały. Frakcja w PO nadal chciała kontynuować protest, gdy Nowoczesna już się z niego wycofała. W efekcie posiedzenie Sejmu przesunięto na 25 stycznia.

Co powinna zrobić PO, gdy PiS proponuje zmiany w ordynacji samorządowej?

Pytany o kolejne kroki opozycji, Schetyna zaznaczał, że trzeba "integrować, pracować, by wypracować warunki, które pozwolą minąć trudne czasy". Jednocześnie dostrzega kolejne trudności wobec politycznej sceny, które Jarosław Kaczyński stworzył proponując zmiany w ordynacji wyborczej do samorządu.

- PiS chce, tak to widzę, przejąć samorząd - ostrzegał Schetyna w RMF FM. - To typowe dla nich, takie majstrowanie przy ordynacji. Teraz wszystko się może zdarzyć. Widzimy to po działaniach z ordynacją na Węgrzech.

Z mocy wyborczego głosu Węgrów Victor Orban zmienił konstytucję Węgier i także procedury wyborcze tego kraju. - Można rozmawiać o usprawnieniu procedur, ale zasad się nie zmienia - konkludował Schetyna.

Opozycja obawia się, że Jarosław Kaczyński spróbuje wprowadzić w polski system prawny tzw. kadencyjność działającą wstecz. Na jej mocy osoby sprawujące urzędy w samorządach więcej niż dwie kadencje lub właśnie drugą kadencję, mogłyby zostać wykluczone z walki demokratycznej o następną kadencję w 2018 roku.

Zdaniem wielu polityków opozycji, jak i wielu prawników, takie rozwiązanie jest sprzeczne z jedną z kardynalnych zasad europejskich systemów prawnych, zasadą nie działania prawa wstecz. Takie zdanie wygłosił np. Jarosław Gowin, wicepremier w rządzie Beaty Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA