REKLAMA

Schetyna: nad ustawą reprywatyzacyjną powinny pracować wszystkie partie

  • Autor: PAP/MIW
  • 09 września 2016 19:14
Schetyna: nad ustawą reprywatyzacyjną powinny pracować wszystkie partie Grzegorz Schetyna w czasie konferencji w Szczecinie. (fot. twitter.com)

• Nad projektem ustawy reprywatyzacyjnej dotyczącym Warszawy powinny pracować w Sejmie wszystkie partie polityczne - powiedział w piątek (9.09) w Szczecinie lider PO Grzegorz Schetyna.
• Jego zdaniem decyzje sądowe oraz decyzje administracyjne w sprawie reprywatyzacji powinny być ujawnione i wyjaśnione.
• Szef PO zaznaczył, że prezydent stolicy ma "pełne wsparcie partii w wyjaśnieniu tej sprawy".

- Od 1990 r. jesteśmy zakładnikami reprywatyzacji, a Hanna Gronkiewicz-Waltz jest pierwszym prezydentem Warszawy, który chce tę sprawę od początku do końca wyjaśnić - powiedział Grzegorz Schetyna, podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem Regionalnej Konwencji PO w Szczecinie. Szef PO zaznaczył, że prezydent stolicy ma "pełne wsparcie partii w wyjaśnieniu tej sprawy".

Jego zdaniem pierwszym krokiem musi być ujawnienie wszystkich decyzji sądowych oraz administracyjnych dotyczących reprywatyzacji.

- Tam gdzie prawo zostało złamane i dochodziło do nieprzyzwoitych zachowań, a także do zwykłej ludzkiej chciwości czy doprowadzonych do absurdu decyzji administracyjnych - tam prawo powinno działać i reagować - podkreślił.

Schetyna przypomniał, że w 2015 r. została przyjęta przez Sejm tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna autorstwa Platformy Obywatelskiej.

- W zeszłym tygodniu złożyliśmy następną dużą ustawę reprywatyzacyjną dotyczącą miasta stołecznego Warszawy. Chcemy pracować nad projektem ze wszystkimi partiami politycznymi - dodał.

Na pytanie o referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy, Schetyna powiedział, że "każdy kto weźmie udział w referendum będzie głosował na PiS".

- Jestem przekonany, że Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie potrzebowała najbliższych 2 lat, aby wyjaśnić kwestie reprywatyzacji. Nawet jeżeli podpisy (pod wnioskiem o referendum) zostaną zebrane to frekwencja nie będzie dostateczna. Każdy z warszawiaków, który będzie zapraszany, żeby najpierw złożyć podpis, a potem wziąć udział w referendum, będzie musiał wiedzieć, że jego obecność przy urnach referendalnych będzie świadczyć o wyborze komisarza, którego wskaże rząd PiS i premier Beata Szydło - podkreślił.

Schetyna przypomniał również, że w 2001 r., kiedy rządziła koalicja AWS i Unia Wolności pod kierownictwem premiera Jerzego Buzka była szansa na rozwiązanie problemu reprywatyzacji.

- Rząd złożył wówczas ustawę, która dotyczyła wszystkich majątków zabranych, a które miały wrócić do prawowitych właścicieli. Została ona przyjęta przez Sejm i Senat, ale zawetowana przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Wtedy była ogromna szansa, żeby tę sprawę wyjaśnić i zamknąć. Tak się nie stało - powiedział lider PO.

Zgodnie z zapowiedzią prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłoszenie ws. przeprowadzenia audytu dot. reprywatyzacji pojawiło się w piątek po południu na stronach internetowych warszawskiego urzędu. 22 września Rada Warszawy ma podjąć drugą próbę powołania komisji ds. reprywatyzacji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA