REKLAMA

Schetyna nie ma wątpliwości. PiS drogo zapłaci za nagrody dla ministrów

  • Autor: PAP/KDS
  • 27 marca 2018 14:20
Schetyna nie ma wątpliwości. PiS drogo zapłaci za nagrody dla ministrów Jestem przekonany, że PiS zapłaci za nagrody polityczną cenę - mówi Schetyna. (fot.Twitter.com/SchetynadlaPO)

PiS w kampanii wyborczej mówił o państwie skromnym, o przyzwoitości, pokorze i pracy. Dziś to, co dzieje się w kwestii nagród dla ministrów jest jednoznaczne. Jestem przekonany, że PiS zapłaci za to polityczną cenę - podkreślił szef PO Grzegorz Schetyna.

  • Schetyna we wtorek (27.03) wziął udział w konferencji prasowej w Sejmie. 
  • M.in. został poproszony o komentarz do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego dla portalu wPolityce. Szef Prawa i Sprawiedliwości mówił o przyznanych ministrom nagrodach. 
  • - Zupełnie inaczej wyglądała kampania wyborcza i obietnice PiS-u o państwie skromnym, tanim, o przyzwoitości, pokorze i pracy. Dzisiaj widzimy, jak to wszystko wygląda - komentował tę kwestię lider PO. 

Schetyna był pytany przez dziennikarzy w Sejmie o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z poniedziałkowej rozmowy w portalu wPolityce.pl. Lider PiS pytany, czy należy bronić nagród dla ministrów, ocenił: trzeba bronić, bo nie można popadać w szaleństwo. Kaczyński dodał, że można dyskutować, czy to dobre, czy to złe, czy takie sumy powinny być, czy inne, ale - mówił - to absolutnie nie jest żaden skandal.

Kaczyński dodał, że bardzo cieszy się, że b. premier Beata Szydło wystąpiła w Sejmie, i gratuluje jej tego. - Z powodu ataku alergii nie mogłem tam być, ale chętnie bym tego wysłuchał bo pamiętam jak to się działo, kiedy była premierem - mówił. Zdaniem prezesa PiS Szydło, gdy była szefową rządu, od czasu do czasu ta spokojna, wyważona i dobra osoba tak troszkę pokazywała pazurki. - I też przed tym wystąpieniem powiedziałem jej: pokaż proszę pazurki - powiedział Kaczyński.

Czytaj więcej: Jadwiga Emilewicz: Temat nagród dla ministrów zamknięty

Schetyna pytany o tę wypowiedź, stwierdził, że to robienie dobrej miny do złej gry. - To wszystko, co dzieje się w PiS w kwestii nagród jest bardzo jednoznaczne - to jest konflikt - podkreślił szef PO. - Co innego mówi premier Mateusz Morawiecki, co innego premier Szydło. Dzisiaj tym wywiadem, dosyć rozpaczliwym, prezes Kaczyński próbuje to ujednolicać - dodał polityk.

- Powiem wprost: zupełnie inaczej wyglądała kampania wyborcza i obietnice PiS-u o państwie skromnym, tanim, o przyzwoitości, pokorze i pracy. Dzisiaj widzimy, jak to wszystko wygląda. Za to płaci się ogromną cenę w polityce i jestem przekonany, że PiS także zapłaci - oświadczył Schetyna.

W czwartek była premier i obecna wicepremier Beata Szydło zabrała głos z mównicy sejmowej przed głosowaniem ws. wniosku o odrzucenie informacji szefa MSZ nt. polityki zagranicznej. Odniosła się do kwestii nagród dla ministrów rządu PiS, która - w jej ocenie - stała się hucpą urządzaną przez polityków opozycji. Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła Szydło.

Czytaj więcej: Koniec z premiami i nagrodami dla ministrów i wiceministrów 

W grudniu ubiegłego roku poseł PO Krzysztof Brejza zwrócił się z interpelacją ws. nagród przyznanych członkom Rady Ministrów. W odpowiedzi wiceszef kancelarii premiera Paweł Szrot zamieścił tabelę z łącznymi kwotami nagród brutto dla poszczególnych ministrów w 2017 r. Wynika z niej, że nagrody otrzymało 21 konstytucyjnych ministrów (od 65 100 zł rocznie do 82 100 zł), 12 ministrów w KPRM (od 36 900 zł rocznie do 59 400 zł) oraz b. premier Beata Szydło (65 100 zł).

Informacja o przyznanych nagrodach wywołała oburzenie opozycji, która wielokrotnie apelowała do rządzących o ich zwrot. Politycy PO w kilku miastach zorganizowali też "konwój wstydu" - kolumnę aut, które ciągnęły na przyczepach plakaty z wizerunkami polityków PiS i kwotami przyznanych im nagród.

Na początku marca premier Morawiecki zapowiedział likwidację wszelkich nagród, premii dla ministrów i wiceministrów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA