REKLAMA

Schetyna: Wszyscy głosują na Donalda Tuska, poza polskim rządem

 • Autor: GP/PAP
 • 20 stycznia 2017 08:45
Schetyna: Wszyscy głosują na Donalda Tuska, poza polskim rządem Schetyna i Tusk byli tandemem spajającym PO przez wiele lat istnienia partii. (fot.:twitter.com/SchetynadlaPO)

• Grzegorz Schetyna (PO) uważa za żenujące fakt, że tylko polski rząd nie potrafi poprzeć Donalda Tuska.
• W ocenie polityka opozycji wszyscy inni członkowie Rady Europejskiej widzą jego wkład i dobrą pracę.
• Polska opozycja popiera Tuska, stanowisko Ryszarda Petru też to potwierdza.

Lider PO, Grzegorz Schetyna był pytany w TVN 24 o przyszłość byłego politycznego kolegi, byłego premiera Donalda Tuska. Trzeba pamiętać, że nabiera znaczenia temat przyszłości polskiego polityka, szefa Rady Europejskiej. Tusk w połowie roku zakończy pierwszą kadencję w Radzie. Nie wiadomo, czy będzie starał się o drugą.

- Wszyscy doceniają dwa i pół roku dobrej pracy Donalda Tuska. Oprócz polskiego rządu - ocenił Schetyna. Polityk zwierzył się, że wszystko wskazuje na to, że Tusk ma poparcie innych stolic Unii. - Wszystkie rządy głosują na Donalda Tuska, poza polskim - dodawał.

Schetyna powiedział, że stan w jakim znalazł się Tusk jest dla polskiego rządu "żenujący".

Takie widzenie przyszłości Tuska, jest charakterystyczne dla opozycji, której Tusk był liderem gdy PO-PSL były przy władzy.

Ryszard Petru jest zdania, że pozycja polskiego polityka jest pewna w Europie. Mówił o tym w czasie spotkania i rozmowy w Brukseli, którą niedawno odwiedził.

- Poparcie liberałów dla kandydata Europejskiej Partii Ludowej na szefa Parlamentu Europejskiego oznacza koalicję oraz to, że Donald Tusk uzyska poparcie na drugą kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej - powiedział Petru.- Według mojej wiedzy pozycja Donalda Tuska nie jest zagrożona - dodał.

Rząd nie ma kontakty z Tuskiem w tym temacie. Politycy formacji PiS natomiast są mu generalnie nieprzychylni. Przykładem może być Stanisław Karczewski, który poczuł się dotknięty słowami Tuska o kryzysie w Sejmie. Ocenił, że Tusk posuwa się za daleko w swoich wypowiedziach.

Beata Szydło unikała jednoznacznej odpowiedzi o poparcie rządu. Pytano ją o to w Polskim Radiu 19 stycznia.

- Jeżeli chodzi o kandydaturę Donalda Tuska to nie jest to tyle sprawa polskiego rządu, co grupy politycznej, której on jest członkiem - to o Europejskiej Partii Lodowej (EPP), którą tworzą np. PO.

Unia Europejska jest w połowie kadencji Parlamentu Europejskiego (PE). Z tego powodu zmieniano składy prezydium strasburskiego ciała. Wybrano na nowego przewodniczącego PE Włocha Antonio Tajaniego.

Dwóch polskich polityków w PE weszło też w skład nowego prezydium - to Ryszard Czarnecki z PiS, i Bogusław Liberadzki z SLD. Drugi także wypowiedział się o przyszłości Tuska, a pracuje z nim w Unii:

- Jest duża dyskusja, czy Donald Tusk powinien pozostać na drugą kadencję - mówił w rozmowie z "Super Expressem" eurodeputowany Bogusław Liberadzki z SLD. - Dla Polski byłoby to oczywiście rozsądne, bo szanse na to, żeby jakiś inny Polak piastował takie stanowisko w najbliższych latach są znikome...

W wypadku, gdyby Tusk zrezygnował z walki o fotel, który obecnie piastuje, Liberadzki nie widzi go ponownie w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Ewelina 2017-01-20 16:16:18
  Popierać tego człowieka ? ZA CO ??? Śmieszne !!!
 • un 2017-01-20 11:10:51
  wszyscy glosuja na Tuska poza polskim rządem. fajne i smiechowe :-))) jak ogladam wypowiedzi Tuska o stanie panstwa polskiego podczas rządów PIS to zastanawiam się po czujej ten rudzielec jest stronie, bo po polskiej napewno nie. A schetyna zdziwiony, ze PIS ma w dupce jego kamrata. Kiedy te mlotki z PO sie naucza interpretowac i kojarzyc fakty?
 • sołtysspiczki 2017-01-20 09:15:02
  miłość czyni cuda -Tusk powinien poprosić Polski Rząd o poparcie ,powinni podpisać porozumienie że będzie działał na korzyść Polskiego Państw aREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA