REKLAMA

Schetyna: Zawieszenie Schengen będzie problemem dla całej Europy

  • Autor: GP
  • 16 listopada 2015 14:22
Schetyna: Zawieszenie Schengen będzie problemem dla całej Europy Ustępujący szef MSZ Grzegorz Schetyna w czasie wizyty w Berlinie (fot.K.Siemoon-Bielska/MSZ)

Grzegorz Schetyna, był gościem porannego, politycznego programu Polskiego Radia. Na antenie rozgłośni mówił o nadchodzących rozmowach UE o strefie Schengen, krytykował wypowiedzi polityków PiS oraz zaznaczał swoją gotowość walki o fotel szefa PO.

Minister Schetyna, w radiowej Jedynce, mówił o zwalczaniu zagrożenia terrorystycznego, poprzez wprowadzenie kontroli na granicach wewnętrznych UE. W jego ocenie nie będzie to skuteczna metoda walki z zagrożeniem.

- Schengen dla nas, otwarcie Europy, to wielkie osiągnięcie. Wejście do tej strefy to było jednym z pierwszych osiągnięć rządu PO-PSL, to był symbol - wspominał Schetyna na antenie rozgłośni.

Zawieszenie wolnego przepływu ludzi, usług i towarów, będzie problemem całego kontynentu, oceniał minister. Temat zmian zasad działania strefy Schengen będzie omawiany na piątkowym, nadzwyczajnym szczycie ministrów spraw wewnętrznych Wspólnoty. W opinii ustępującego szefa MSZ efektów nie przyniosą też kolejne naloty na pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Naloty nie wystarczą

- Nie wystarczy zbombardować kilku miejsc i powiedzieć, że wszystko jest załatwione – przekonywał Schetyna, po nalotach sił francuskich, będących odwetem za piątkowe zamachy. - Musimy znaleźć nowy sposób odpowiedzi na to zagrożenie, jeżeli nie, to będziemy bezbronni – dodawał.

Szymański posuwa się za daleko

Grzegorz Schetyna odniósł się też do słów przyszłego ministra do spraw europejskich Konrada Szymańskiego. Dawał do zrozumienia, że Polska może nie przyjąć imigrantów, jeśli nie otrzyma gwarancji bezpieczeństwa od zachodnich państw.

Zdaniem Schetyny taka postawa jest bardzo źle odbierana w Europie, a Polska powinna w sprawie uchodźców wykazać się solidarnością z krajami takimi jak Niemcy, czy kraje skandynawskie. Podkreślał przy tym, że Syryjczycy docierający do Europy uciekają przed terrorystami, a zamknięcie granic UE będzie sukcesem dżihadystów.

- Nie można być zakładnikiem polityki Państwa Islamskiego. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby rozszerzać fobie – oceniał ustępujący minister.

Grzegorz Schetyna ponownie potwierdził także swoją gotowość walki o fotel szefa Platformy Obywatelskiej. Jego kandydatura była pewna, a przy wycofaniu się z walki Ewy Kopacz postawiła Schetynę jako faworyta do tego urzędu w największej partii opozycyjnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA