REKLAMA

ŚDM, ks. Sowa: Papież przyjechał i postawił przed nami lustro

  • Autor: GP/PAP
  • 28 lipca 2016 14:19
ŚDM, ks. Sowa: Papież przyjechał i postawił przed nami lustro Ksiądź Kazimierz Sowa jest komentatorem życia społecznego. (fot.: youtube.com)

● Ksiądz Kazimierz Sowa ocenia, że polski "rząd próbuje się ogrzać w blasku Franciszka".
● Duchowny stwierdził, że nie chce, by polscy politycy instrumentalnie wykorzystali słowa i osobę papieża.
● Kazimierz Sowa w wizycie papieża w Polsce widzi pytanie skierowane do Polaków.

Sytuacja w polskiej polityce i społeczeństwie była obiektem komentarza księdza Kazimierza Sowy. W rozmowie publicystycznej w redakcji internetowej Rzeczpospolitej duchowny odnosił się do słów i wizyty papieża Franciszka w Polsce. Ważnym elementem jego wypowiedzi była liczna obecność ministrów i polityków na mszy św sprawowanej przez ojca świętego.

- Mam wrażenie, że rząd próbuje się ogrzać w tym blasku Franciszka - ocenił komentator życia społecznego.

Jednocześnie prosił, by "Bóg bronił od tego, żebyśmy próbowali zapisać papieża do którejś partii".

W ocenie polskiego duchownego papież pyta już samą obecnością Polaków jakimi chcą być?

Czytaj: Papież może zmienić polską scenę polityczną? Jak Franciszek wpłynie na polityków i ch poglądy na migrantów?

- Przyjechał i postawił przed nami lustro z przesłaniem: przejrzyj się Polaku i zadaj sam sobie pytania - mówił ks. Sowa. Słowa te miały też paść na zamkniętym i nietransmitowanym spotkaniu papieża z polskimi dostojnikami kościelnymi w Krakowie.

Przesłanie Franciszka wygłoszone na Jasnej Górze było poświęcone jednemu z tematów, które mocno rozbrzmiewają w dzisiejszej polskiej polityce - homilia papieża była też poświęcona miłosierdziu, które jest motywem przewodnim Światowych Dni Młodzieży.

Czytaj: Paweł Kowal widzi w migrujących i zagrożenie, i szansę dla Europy

- Maluczcy mówią jego językiem, językiem pokornej miłości, która wyzwala. Dlatego Bóg powołuje ludzi prostych i gotowych, by byli Jego rzecznikami i im powierza objawienie swojego imienia i tajemnic swego serca. Pomyślmy o wielu synach i córkach waszego narodu: męczennikach, którzy sprawili, że zajaśniała bezbronna moc Ewangelii, o ludziach prostych, a jednak niezwykłych, którzy potrafili świadczyć o umiłowaniu Boga, pośród wielkich prób - powiedział Franciszek.

Jak dodał, chodzi mu m.in. o łagodnych, a zdecydowanych głosicieli Miłosierdzia, takich jak święty Jan Paweł II i święta Faustyna. - Poprzez te kanały swojej miłości Pan sprawił, że owe bezcenne dary dotarły do całego Kościoła i całej ludzkości - przekonywał papież.

Franciszek kilkukrotnie odnosił się do historii narodu polskiego. Jak mówił, pokonał on na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności. Niech Matka, mężna u stóp krzyża i wytrwała w modlitwie z uczniami w oczekiwaniu na Ducha Świętego, zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA