REKLAMA

ŚDM: Policja przypomina o telefonie bezpieczeństwa dla turystów

  • Autor: PAP/JS
  • 26 lipca 2016 07:39
ŚDM: Policja przypomina o telefonie bezpieczeństwa dla turystów Pomocne dla cudzoziemców będą telefony - zarówno alarmowy 112 (obsługiwany przez osoby znające m.in. j. angielski - PAP) jak i telefon bezpieczeństwa dla turystów (+48) 608 599 999. (fot.krakow2016.com)

• Na ŚDM przyjadą do Polski tysiące pielgrzymów z Polski i z zagranicy.
• Wiele osób weźmie ze sobą dzieci – policjanci przypominają, że w tłumie łatwo się zagubić i apelują, by nie oddalać się od grup i zwracać uwagę na małych pielgrzymów.

Według szacunków organizatorów w uroczystościach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży może wziąć udział ponad milion osób. Wielu pielgrzymów w Krakowie i jego okolicach będzie po raz pierwszy.

Jak mówi  podinsp. Jan Wasiak z Wydziału Prewencji Biura Prewencji KGP, goście powinni więc pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

"W większości przypadków pielgrzymi poruszać się będą w grupach, z przydzielonym wolontariuszem. Ważne, by nie oddalać się od takiej grupy, a jeśli ktoś zdecyduje się na samodzielne wyjście - np. po zakończeniu uroczystości, powinien zabrać ze sobą dowód tożsamości, np. paszport. Powinien też zostawić kontakt do siebie i informacje, dokąd się wybiera" - dodał.

Policjanci radzą też, by osoby uczestniczące w ŚDM mieli zdjęcia swoich współtowarzyszy i zwracali uwagę np. na to, jak są ubrani, bo takie podstawowe informacje mogą okazać się istotne.

"Miejsca dużych uroczystości - Błonia czy Brzegi podzielone zostaną na sektory - to ułatwi ewentualne poszukiwania. Jeśli ktoś się zgubi, trzeba w pierwszej kolejności poinformować wolontariusza, opiekuna grupy. Będą też działać specjalne punkty informacyjne, w których będzie można takie rzeczy zgłaszać. Jeśli poszukiwania nie przyniosą skutku, oczywiście należy poinformować policję" - dodaje Wasiak.

Czytaj też: Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy wybuchu powstania warszawskiego

Funkcjonariusze zakładają, że może dochodzić do przypadków zagubień. "Wśród tak wielu osób może się zdarzyć, że ktoś się zagapi i pójdzie np. w innym kierunku niż reszta grupy. Osoby nie znające Krakowa mogą zgubić się w mieście" - dodał Wasiak.

Pomocne dla cudzoziemców w takich sytuacjach będą telefony - zarówno alarmowy 112 (obsługiwany przez osoby znające m.in. j. angielski - PAP) jak i telefon bezpieczeństwa dla turystów (+48) 608 599 999. "Podpisaliśmy porozumienie z Ministerstwem Sportu i Turystki oraz Polską Organizacją Turystyczną, w wyniku którego co roku uruchamiany jest taki telefon. Działa od 8 do 20, obsługują go osoby znające język angielski i niemiecki; specjalnie na ŚDM będą także osoby władające językiem hiszpańskim" - powiedział policjant.

Funkcjonariusze apelują też do osób, które wybierają się na ŚDM z dziećmi, by miały je stale "na oku". "Cały czas starajmy się ich pilnować. Szczególnie młodsze dzieci wyposażmy w bransoletkę lub kartkę z telefonem do opiekunów, danymi rodziców czy adresem miejsca zakwaterowania" - dodał Wasiak.

Jak zaznaczył, dziecko powinno też wiedzieć, że w sytuacji, gdy się zgubi, może poprosić o pomoc, np. policjanta lub wolontariusza.

"Ważne jest, byśmy zawsze mieli przy sobie aktualne zdjęcie naszego dziecka, np. zrobione tuż przed wyjściem z miejsca zakwaterowania. Zapamiętajmy także, w co jest ubrane" - dodał policjant.

Dobrym rozwiązaniem - jak mówią policjanci - jest też, by najmłodsi pielgrzymi mieli jakieś charakterystyczne elementy ubrania. Czapka z charakterystycznym motywem, jaskrawy plecak lub kurtka, odblaski - przyciągają uwagę i mogą pomóc rodzicom odnaleźć dziecko.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA