REKLAMA

Sejm. Kosiniak-Kamysz o sporze PiS, PO, Nowoczesna: Polityka potrzebuje resetu

  • Autor: GP/PAP
  • 05 stycznia 2017 08:57
Sejm. Kosiniak-Kamysz o sporze PiS, PO, Nowoczesna: Polityka potrzebuje resetu PSL chce być stabilizatorem sytuacji politycznej w Sejmie. (fot.: psl.pl)

• Sytuacja w Sejmie wymaga rozwiązania, a 11 stycznia coraz bliżej. Lider PSL ocenił, że polskiej polityce potrzeba resetu.
• Odwołując się do swoich doświadczeń zawodowych, Władysław Kosiniak- Kamysz (lekarz z zawodu) przypomniał, że o pacjenta walczy się do końca. Tak też chce walczyć o kompromis w Sejmie.
• Kosiniak-Kamysz domaga się wyjaśnień w sprawie faktur wystawianych KOD przez firmę Mateusza Kijowskiego.

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego przekonuje strony sporu w Sejmie do rozmowy. Tym bardziej, że 11 stycznia coraz bliżej. Polityk diagnozował sytuację polityczną w czwartek (5 grudnia).

- Nikomu korona z głowy nie spadnie, jeśli spojrzy krytycznie na to, co robi - mówił w rozmowie politycznej radia RMF FM Władysław Kosiniak-Kamysz. - Ten konflikt pokazuje, że polska polityka potrzebuje resetu. Politycy żyją swoim małym życiem na Wiejskiej i pomijają, nie dostrzegają problemów Polaków.

Przypomniał, że w gminach podopolskich trwa głodowy protest mieszkańców, którzy nie chcą włączenia ich gmin do administracyjnych granic Opola. Polityk przekonywał, że to są realne problemy, o których politycy zapominają.

Z perspektywy lekarza

Władysław Kosiniak-Kamysz jest z wykształcenia i zawodu medykiem. Odwołał się do tego doświadczenia tłumacząc jak doszło do trwającego kryzysu w Sejmie.

- Jako lekarz mam nadal nadzieję - powiedział. - W tym zawodzie tak jest, że pacjenta ratuje się nawet jak szanse są nikłe - a tak można ocenić możliwości kompromisu. PSL, podobnie jak działacze Kukiz'15 proponują siłom PiS i opozycji, by zaczęto rozmawiać.

Czytaj: Wywiad z politykiem PSL, Markiem Sawickim

- Brakuje stabilizatora w Sejmie - podkreślił Kosiniak-Kamysz. - Blokowaliśmy liberalne zapędy Platformy Obywatelskiej (gdy byliśmy z nią w koalicji), a teraz nikt nie blokuje zapędów PiS - kończył polityk.

Osobiste problemy opozycji

Rozmowa zahaczyła również o wątek ważnych postaci opozycyjnej sceny: Mateusza Kijowskiego i Ryszarda Petru.

Mateusz Kijowski znalazł się w trudnej sytuacji, po tym jak w mediach opublikowano zarobki jego firmy. Faktury dotyczył usług świadczonych dla Komitetu Obrony Demokracji (KOD), któremu Kijowski przewodniczy.

Mateusz Kijowski wystawiał faktury organizacji, którą sam kieruje, źródło: KOD/facebook.com

Według ustaleń Onetu, sześć faktur - każda na kwotę 15 tys. 190 zł 50 gr brutto - zapłacił Komitet Społeczny KOD na rzecz spółki MKM Studio należącej do Mateusza Kijowskiego i jego żony, Magdaleny. To firma - jak pisze Onet - zajmująca się doradztwem w zakresie informatyki.

Według portalu internetowego, faktury od marca do sierpnia 2016 r. były wystawiane przez MKM Studio i podpisywane w imieniu firmy przez Kijowskiego. Onet podaje, że ma ich kopie. Jak czytamy, usługi świadczone przez MKM to m.in. obsługa domeny, hosting strony internetowej, migracja danych i usług czy przygotowywanie nowych serwisów i opracowywanie treści.

Onet pisze, że pieniądze pochodziły z funduszy Komitetu Społecznego KOD

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza

- Trudno nie odnieść się do tego krytycznie - stwierdził lider PSL. - Należą się wyjaśnienia, zwłaszcza młodym zaangażowanym w KOD ludziom. Mogą oni mieć wrażenie, że polityka nie ma sensu i to tylko gra interesów. Oczekiwałbym, w ich imieniu, by Kijowski to wyjaśnił - zaznaczył.

Czytaj: Działacze PSL powołali Ruch Obrony Polskiej Samorządności

Lider PSL, którego droga z KOD na przełomie 2016 roku bardzo się rozbiegła ocenił, że Komitet  zaczyna mieć problem.

Zapytany o sylwestrowy wyjazd lidera Nowoczesnej do Portugalii Kosiniak-Kamysz uciął temat. - Nie będę komentował tego wyjazdu - mówił. Po czym jeszcze raz powtórzył, na co liczy PSL w temacie trudności w Sejmie. - Trzeba dojść do porozumienia, bo to co się dzieje szkodzi Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA