REKLAMA

Sejm: Nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej bez poprawek

  • Autor: PAP/AT
  • 24 lutego 2017 11:30
Sejm: Nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej bez poprawek Za uchwaleniem bez poprawek nowelizacji ustawy o KAS oraz ustawy wprowadzającej ustawę o KAS głosowało 234 posłów, 197 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. (fot.celnicy.pl)

• Sejm uchwalił bez poprawek nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
• Tym samym celnicy stracą prawo do podwójnych odpraw.

Za uchwaleniem bez poprawek nowelizacji ustawy o KAS oraz ustawy wprowadzającej ustawę o KAS głosowało 234 posłów, 197 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

Sejm odrzucił poprawki Nowoczesnej zmierzające do utrzymania obecnych przepisów ustawy o KAS o odprawach dla celników oraz wynagrodzeniach w przypadku przeniesienia na niższe stanowiska.

Nowelizacja przewiduje m.in. likwidację podwójnych odpraw dla celników. Janusz Cichoń (PO) mówił przed głosowaniem, że proponując tę zmianę resort finansów wycofuje się z wcześniej zawartej umowy społecznej.

Wiceminister finansów Marian Banaś tłumaczył natomiast, że chodzi o sprawiedliwość społeczną, bowiem takiego rozwiązania nie ma w żadnych innych służbach.

Sprawa ta budziła też kontrowersje podczas czwartkowych prac sejmowej komisji finansów publicznych. Obecny na posiedzeniu Sławomir Siwy ze ZZ Celnicy PL mówił, że demokratyczne państwo prawa powinno gwarantować obywatelom pewność prawa - niektórzy mogli na podstawie prawa przewidującego dwie odprawy zaplanować jakieś działania. Dlatego związkowcy uważają, że zmiana nie jest zasadna.

"Te odprawy są z dwóch różnych zupełnie tytułów prawnych. Jedna z tytułu restrukturyzacji, druga z tytułu odejścia na emeryturę" - mówił Siwy. Jego zdaniem porównanie do policji, czy straży granicznej jest o tyle niewłaściwe, że tam nie ma restrukturyzacji przewidzianej wobec celników przez ustawę o KAS.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA