REKLAMA

Sejm. Odwołano posiedzenia komisji, w tym spotkanie o aborcji

  • Autor: GP
  • 12 stycznia 2017 09:05
Sejm. Odwołano posiedzenia komisji, w tym spotkanie o aborcji Kompromis aborcyjny w Polsce obowiązuje od 1993 roku. To temat rozpalający opinię publiczną, gdy ktoś zgłasza zmianę tego przepisu. (fot.:pixabay.com.domena publiczna)

• Komisja sejmowa ds. petycji miała opiniować zmianę prawa, w tym zakaz aborcji. Spotkanie komisji miało odbyć się w czwartek rano (12 stycznia).
• Tę komisję, i kilka innych, odwołano około 30 minut przed ich początkiem.
• Projekt zakazu aborcji do Sejmu zgłosili obrońcy życia.
• Komisja, na następnym spotkaniu, może odrzucić propozycję lub skierować ją do Marszałka Sejmu.

W czwartek (12 stycznia) do Sejmu miał wrócić temat aborcji. Komisja ds. petycji, miała zebrać się rano (9.30), opiniować i procedować zmiany ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży. To posiedzenie odwołano.

Podobnie nie zbiorą się Komisja finansów oraz Komisja rolnictwa.

Aborcja wraca w kolejnym projekcie

Ustawa o planowaniu rodziny nazywana jest potocznie kompromisem aborcyjnym.

Do Sejmu wpłynął projekt obrońców życia, dokładniej Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Zakłada on całkowity zakaz przeprowadzania aborcji. W kwestii karalności kobiet za zabieg, projekt pozostawia dotychczasowy zapis o zwolnieniu matki dziecka z kary.

Komisja miała decydować, czy projekt trafi pod obrady Sejmu. Nawet jeśli, na następnym spotkaniu  zaopiniuje propozycję pozytywnie to od Marszałka będzie zależało, czy podda go pod obrady.

Sejm VIII kadencji odrzucił jesienią 2016 roku dwa projekty obywatelskie dotyczące tej ustawy. Pierwszy liberalizował prawo, drugi je zaostrzał. O ile posłowie skierowali restrykcyjny projekt obywatelski do pracy w komisji, gdy wrócił na tzw. drugie czytanie podzielił los liberalnej propozycji aborcyjnej. Oba zostały oddalone.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA