REKLAMA

Sejm. Otwarto wystawę o parlamencie Chorwacji

  • Autor: GP
  • 20 października 2016 07:46
Sejm. Otwarto wystawę o parlamencie Chorwacji Chorwacki parlament nosi nazwę Sabor, a deputowani do tej izby to saborowanie (fot.:Sejm/Paweł Kula/sejm.gov.pl)

• W Sejmie, z inicjatywy ambasady Chorwacji otwarto wystawę poświęconą parlamentowi tego kraju.
• Na inauguracji przedsięwzięcia przemówili Marszałek Sejmu Marek Kuchciński i ambasador Chorwacji w Polsce Andrea Bekić.
• Wystawę będzie można zobaczyć do 21 października.

W środę (19 października) w Sejmie zainaugurowano wystawę "Chorwacki Sabor i saborowanie na przestrzeni wieków". Jest to ekspozycja poświęcona parlamentowi Chorwacji. Jest częścią budowania lepszych relacji między Polską a tym krajem.

Ekspozycję w holu głównym Sejmu zainaugurował Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Jej pomysłodawcami byli dyplomaci z Ambasady Republiki Chorwacji w Polsce.

Marek Kuchciński podkreślił znaczenie współpracy z Chorwacją i to jak od dekad Polach i Chorwaci walczyli o to by ich parlamenty narodowe miały realne znaczenie dla społeczności krajów, źródło: (fot.:Sejm/Paweł Kula/sejm.gov.pl)

- Łączy nas wielowiekowa historia - mówił Marszałek - religia, katolicyzm, dzięki którym wzrastała świadomość narodowa. Zarówno Sabor jak i Sejm były instytucjami tworzącymi suwerenne państwa oparte na stanach i reprezentacji z różnych ziem.

Nawiązując do wspólnych dla Polski i Chorwacji wartości Kuchciński podkreślił, że już w XIX i XX w. oba narody miały podobne wyzwania, takie jak np. żądanie polityczne przywrócenia znaczenia ich parlamentów.

- To zaszczyt móc uczcić 25-lecie niepodległości Chorwacji w Sejmie – jednej z najstarszych instytucji świata, w sercu polskiej demokracji – powiedziała ambasador nadzwyczajna Republiki Chorwacji w Polsce Andrea Bekić dziękując za możliwość zorganizowania w Sejmie wystawy o chorwackim Parlamencie.

Wystawa prezentowana jest w gmachu głównym Sejmu do 21 października br. W tym roku Chorwacja obchodzi 25-lecie suwerenności i niepodległości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tantus 2016-10-20 08:48:20
    Tak, rzeczywiście jest wiele podobieństw między Polską a Chorwacją. Np. obecne rządy PiSS wzorują się na chorwackich ustaszach z lat 40. XX wieku...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA