REKLAMA

Sejm. Paweł Kukiz mediatorem pomiędzy PiS a PO?

  • Autor: GP/PAP
  • 21 grudnia 2016 14:31
Sejm. Paweł Kukiz mediatorem pomiędzy PiS a PO? Paweł Kukiz przez Kornela Morawieckiego i Mateusza Morawieckiego ma dojście do PiS. Z Grzegorzem Schetyną zna się osobiście. Ma trwać próba przekonania go do mediowania między zwaśnionymi liderami polskiej sceny politycznej. (fot.:facebook.com/KlubPoselskiKukiz15)

• Paweł Kukiz ma być kluczem do znalezienia porozumienia w Sejmie.
• Media spekulują, że jego osoba ma doprowadzić do powstania nici porozumienia, być może nawet do spotkania liderów formacji parlamentarnych.
• Kukiz w środę (21 grudnia) krytykował propozycję Jarosława Kaczyńskiego wypracowania w Sejmie tzw. lidera opozycji. Dla Kukiza to rozwiązanie brytyjskie jest możliwe w systemach politycznych podobnych do Zjednoczonego Królestwa, nie u nas.

Sytuacja w polskim parlamencie dawno nie była tak patowa, jak po 16 grudnia. O to, by załagodzić spór miedzy PO, Nowoczesną a PiS, ma walczyć pozostała reprezentacja Polaków, czyli PSL i Kukiz'15. W osobie lidera klubu Kukiz'15 część opinii publicznej upatruje negocjatora.

Wedle informacji portalu Onet.pl, trwają działania, by przekonać Pawła Kukiza do czynów. Prym w tym działaniu ma odgrywać PSL.

- Pomysłodawcy negocjacji chcą, aby na rozmowach pojawił się nie tylko Kaczyński, ale także liderzy małych prawicowych partii współtworzących rząd z PiS - pisał Onet. Mowa oczywiście o koalicjantach PiS, którzy są w rządzie - wicepremierze Jarosławie Gowinie (Polska Razem) i Zbigniewie Ziobrze (Solidarna Polska). Wiele komentarzy w Sejmie i w otoczeniu tych polityków (zwłaszcza Gowina) ma sugerować, że wicepremier, minister nauki, jest zdegustowany sytuacją.

Kukiz diagnozuje problem w ordynacji wyborczej, wraca postulat JOW

Paweł Kukiz oszczędnie gospodaruje słowami wobec sporu wokół Sejmu i głosowania nad budżetem. To ostatnie piątkowe głosowanie najbardziej rozsierdziło opozycję. Po tym, co się stało w środę (21 grudnia) polityk skomentował pomysł Kaczyńskiego ostro:

- Pomysł Jarosława Kaczyńskiego z tworzeniem systemu dwupartyjnego w Polsce (partia władzy-opozycja) w sposób sztuczny, nakazowo-rozdzielczy jest, delikatnie mówiąc, dziwnym pomysłem. I niemożliwym do zrealizowania. Ja od lat jestem zwolennikiem systemu dwupartyjnego, anglosaskiego i taki system w sposób naturalny tworzą JOW-y! Tak jest w USA, Kanadzie, UK, Francji, itd....

Czytaj też: Poseł Kukiz'15 apeluje o spokój

Kukiz ocenił, że pomysły PiS pokazują działanie w kraju "partiokracji". To kolejna diagnoza Pawła Kukiza prowadząca do tego, ukutego przez niego, pojęcia.

- PiS zamiast położyć nacisk na konieczność jak najszybszego stworzenia instrumentów prawnych OBYWATELSKIEJ kontroli nad władzą po to, aby konflikty nie rozstrzygały się na ulicy, proponuje konkurencyjnej oligarchii swoisty układ - instytucję "przewodniczącego opozycji". Taki przewodniczący miałby specjalne uprawnienia, itd. :-) I znów wracamy do systemu anglosaskiego. Tam przywódca opozycji, w systemie dwupartyjnym ma specjalne uprawnienia, ale są one konsekwencją ordynacji wyborczej (JOW), a nie wynikiem rozkazu królowej :-)

Paweł Kukiz w Sejmie, źródło: youtube.com

Kryzys w Sejmie trwa, opozycja okupuje salę sejmową i możliwe, że pozostanie na niej do styczniowego, następnego posiedzenia Sejmu. Prezes Jarosław Kaczyński, zadeklarował wolę rozmów o tyle, o ile opozycja właśnie od okupacji Sejmu odstąpi.

Platforma chce unieważnienia głosowania budżetu

Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), oceniła ostatnie wydarzenia:

- To wszystko nie powinno się wydarzyć. Chciałabym, żeby strony usiadły do stołu i powiedziały: my robimy to, wy robicie tamto. Zaczynamy od początku. Ale przez kilka dni naszego protestu w Sejmie, nawet nie było chwili, żeby był taki sygnał, że możemy się porozumieć - podkreśliła wicemarszałek.

Jak zaznaczyła "w planach świątecznych jest kontynuowanie protestu" na sali sejmowej przez opozycję.

Grzegorz Schetyna pytany w radiu TOK FM, co jeszcze można osiągnąć w sporze między PiS a opozycją, powiedział:

- To jest takie marzenie nas wszystkich, żeby był kompromis, tak żeby wyjść z tego.

Jego zdaniem kompromis to unieważnienie spotkania w Sali Kolumnowej Sejmu gdzie głosowano m.in. nad ustawą budżetową. - Unieważnienie tego, że Klub PiS przekształca się w Sejm - dodał.

Zdaniem Schetyny emocje będą wzrastać. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Stysz 2016-12-22 01:54:38
    Do Sk: No zgoda, poza tym, że do tanga trzeba dwojga. Konkretność i właściwa ocena stanu rzeczy Pawła Kukiza, nie jest przeszkodą - większa jest pozorowana przez PiS i PoNowoczesną chęć zgody. A najbardziej śmieszy Joanna Scheuring dziś wzywa do spokoju a przed 13 grudnia na łamach RMF wzywała wojsko i policję do bunty. Czysta hipokryzja. Zdaje się, że zrobili jakiś wewnętrzny sondaż i zorientowali się, że rezultat eskalowania konfliktu i wyprowadzaniu ludzi na ulicę ma odwrotny rezultat od zamierzonego.
  • Sk 2016-12-21 14:52:25
    Pan Paweł, jest konkretny, ale to właśnie może być przeszkodą w realizacji takiego zadania :-/REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA