REKLAMA

Sejm: PiS, PO, Kukiz'15, PSL za tzw. specustawą zdrowotną; N się wstrzyma

 • Autor: PAP/JS
 • 14 września 2017 17:14
Sejm: PiS, PO, Kukiz'15, PSL za tzw. specustawą zdrowotną; N się wstrzyma W czwartek (14 września) dobyło się w sejmie drugie czytanie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej (fot. Sejm/twitter)

PiS, PO, Kukiz’15 i PSL zapowiedziały poparcie tzw. specustawy zdrowotnej, która umożliwi przekazanie dodatkowych, blisko 282 mln zł na zakupy sprzętu. Nowoczesna wstrzyma się od głosu. Opozycja krytykowała zbyt szybki i pobieżny - jej zdaniem - sposób procedowania.

• W związku ze zgłoszonymi poprawkami, projekt skierowano ponownie do komisji zdrowia.

• Jerzy Kozłowski (Kukiz'15) ocenił, że nie podlega żadnej dyskusji potrzeba doposażenia placówek w sprzęt, ale kwota niespełna 282 mln zł jest "rażąco niska".

• "N" wstrzyma się od głosu ponieważ zabrakło czasu na dyskusję i wyeliminowanie wątpliwości.

W czwartek (14 września) dobyło się w sejmie drugie czytanie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Pierwsze czytanie miało miejsce w środę na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. Rząd przyjął projekt we wtorek.

Dodatkowe 281,8 mln zł oznacza ok. 63,8 mln zł na zakup sprzętu dla onkologii, pediatrii i chirurgii; 60 mln zł na sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii trzeciego, najwyższego poziomu referencyjnego; 12-24 mln (w zależności od ceny uzyskanej w przetargach) zostanie przeznaczone na zakup 16 tzw. dentobusów, zaś 134 mln - na doposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreśla, że jest to tylko część środków, które zostaną w tym roku skierowane do służby zdrowia. Kwota dodatkowych środków - zarówno z budżetu, jak i NFZ - może łącznie wynieść blisko 3 mld zł.

Anna Czech (PiS) wskazywała, że ustawa ma umożliwić przekazanie środków na zakupy "zawsze potrzebnego sprzętu i aparatury". Jak przyznała, stan infrastruktury w ochronie zdrowia nie jest zadowalający i wciąż wymaga kolejnych inwestycji. "Istnieje potrzeba dostosowania potencjału diagnostyczno-leczniczego do aktualnych potrzeb społeczeństwa i nowych technologii" - wskazała. Celem ustawy jest, jak podkreślała, poprawa jakości udzielanych świadczeń medycznych. Przekazała, że klub PiS będzie głosował za ustawą.

Elżbieta Radziszewska (PO) oceniła, że z "szumnych zapowiedzi resortu", dotyczących dodatkowych środków, została istotnie mniejsza kwota. "Zamiast stopnieć kolejki, stopniały pieniądze" - stwierdziła. "Czy te pieniądze są dobrze nakierowane na potrzeby pacjentów" - pytała posłanka wskazując m.in., że trudno obecnie przewidzieć np. jaki zakres świadczeń mają realizować tzw. "dentobusy". Zapowiedziała jednocześnie, że Platforma poprze ustawę, bo "281 mln zł + piechotą nie chodzi+".

Jerzy Kozłowski (Kukiz'15) ocenił, że nie podlega żadnej dyskusji potrzeba doposażenia placówek w sprzęt, ale kwota niespełna 282 mln zł jest "rażąco niska". "Wymagania i potrzeby są przynajmniej dziesięciokrotnie większe, to kropla w morzu" - przekonywał. Zdaniem posła, nie można przejść obojętnie wobec trybu procedowania nad "niechlujnym" projektem. Jak mówił, komisję zwołano we wtorek o godz. 18, o czym posłów poinformowano sms-em o godz. 17.17. Zapowiedział, że klub poprze regulację, mimo zastrzeżeń do sposobu prac.

Radosław Lubczyk (Nowoczesna) także miał zastrzeżenia co do procedowania projektu. "Prawo i Sprawiedliwość przyzwyczaiło parlamentarzystów do prac nad nowymi przepisami w pośpiechu, bez potrzebnych konsultacji i bez dokładnej analizy" - ocenił. "Nie od dziś wiadomo, że w wielu placówkach gabinety i sale operacyjne wymagają doposażenia, bo dostępna aparatura pamięta czasy słusznie minione" - mówił Lubczyk. "Zastanawiamy się kto będzie beneficjentem tych środków, czy aby na pewno pacjent" - stwierdził. Zapowiedział, że "N" wstrzyma się od głosu ponieważ zabrakło czasu na dyskusję i wyeliminowanie wątpliwości.

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) powiedział, że "cieszą dodatkowe pieniądze na służbę zdrowia", ale - jak dodał - "one miały być dziesięć razy wyższe". "Oczywiście poprzemy tę ustawę. (..) Pytanie czy środki trafią precyzyjnie tam, gdzie powinny trafić - do szpitali klinicznych o najwyższej referencyjności, nie do szpitali powiatowych" - stwierdził. Wskazał, że do każdego województwa ma trafić jeden tzw. dentobus, a przecież regiony różnią się liczbą mieszkańców. Zapowiedział, że ludowcy poprą ustawę.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala odpowiadając na pytania posłów przekazała, że w MZ jest przygotowywany "projekt ustawy dotyczący kompleksowego leczenia dzieci w zakresie stomatologii i pielęgniarki szkolnej". Zakłada on, jak podała, stopniowy zakup dentobusów - na początek szesnastu. Zapowiedziała, że zmieniane będzie m.in. tzw. rozporządzenie koszykowe dot. świadczeń gwarantowanych. Głowala przypomniała, że niezależnie od specustawy minister zdrowia wystąpił do ministra rozwoju i finansów - w oparciu o istniejące przepisy - m.in. o zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia o 323,7 mln zł za zakupy sprzętu m.in. dla szpitali klinicznych, szpitali ogólnych, instytutów badawczych, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej i regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

W związku ze zgłoszonymi poprawkami, projekt skierowano ponownie do komisji zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • do głupola szowinisty 2017-09-15 14:07:19
  Do PLdlaPolaków: Konstytucję poparli Polacy podobnie jak rząd PIS. Jeżeli nie podoba ci się jedno, drugie też nie powinno. Rzepliński jest wybitnym i znanym świecie profesorem, Przyłebska magistrem znikąd, jak inni PISowcy Misieweicze. Co do przywilejów, to żadna partia nie wzięła sobie tyle stanowisk za grubą kasę co PIS.
 • PLdlaPolaków 2017-09-15 13:52:48
  O tak. Aparatczyk pzpr Rzepliński wybrany w zgodzie z konstytucją pisaną pod dyktando działaczy kc pzpr kwaśniewskiego i cimoszewicza. Krystalicznie czysta postać wybrana w demokratyczny sposób. Podobnie jak bronek z WSI. Demokratyczne wybory w czystej postaci. Na smyczy przez całą kadencję karmiony przywilejami
 • do głupola szowinisty 2017-09-15 13:01:03
  Do PLdlaPolaków: Rzepliński w odróżnieniu od Przyłębskiej był wybrany w zgodzie z konstytucją i nikt nie miał na niego haka żeby spełniał wolę rządu jak na Przyłębską mają w postaci jej męża, dawniej agenta UB "Wolfganga", teraz ambasadora w tychże Niemczech z nominacji PIS. Taka jest właśnie różnica tu i gdzie indziej.
 • PLdlaPolaków 2017-09-15 12:47:28
  Do głupola szowinisty: Oczywiście typowo dywersyjna retoryka z podłoża tvnu dla takich jak ty i 15,5 proc podobnych. Niemieckojęzyczni z nowoczesnej wprost bronią niemieckiej racji stanu, bezczelnie się tego nie wstydząc, a niemieckojęzyczni z pis stoją po drugiej stronie. Tej patriotycznej. Na przeciwko nich. Duuuuża różnica. Demokrację zniszczyło samo peo łamiąc wszystkie możliwe zasady a sądownictwo tacy jak członek pzpr niejaki rzepliński i jego świta ze stępniem na czele
 • do głupola szowinisty 2017-09-15 12:24:05
  Do PLdlaPolaków: Wszystkich tych obywateli łączy to że są działaczami PIS o obco brzmiących nazwiskach. Sądząc po twoim nicku i debilnym wpisie, sądziłem że ci to przeszkadza. Tak czy inaczej uważam że wszyscy szkodzą Polsce działając dla partii która w naszym kraju niszczy demokrację a za granicą sojusze, która zadłuża państwo a w czasie rządów której ceny rosną jak nigdy wcześniej. Reparacje to bzdura i nic innego jak bicie piany aby zamaskować szkodliwe działania w sferze sądownictwa i wolności słowa.
 • PLdlaPolaków 2017-09-15 12:10:48
  Do do głupola Niemca : Nikt nie słyszał o antypolskich działaniach M. Wasserman, Asta czy Szefernakera. Jeżeli Anders jest antypolską działaczką na miarę niemieckich folksdojczy z nowoczesnej i po to chyba zapomniałeś wziąć rano medykamentów. Całą resztę wymienionych to przepisałeś chyba z książki telefonicznej. Reparacje dla takich jak ty to z pewnością bicie piany?
 • do głupola szowinisty 2017-09-15 10:28:16
  Do PLdlaPolaków: Zapomniałeś o antypolskich działaniach następujących osobników o obco brzmiących nazwiskach: Arent, Ast. Andzel, Anders, Babinetz, Budner, Majer, Peczkis, Schmidt-Rodziewicz, Schreiber, Szefernaker, Telus, Tułajew, Wassermann
 • PLdlaPolaków 2017-09-15 08:49:12
  JUż chyba nikogo w Polsce nie dziwią antypolskie działania spolszczonych Sheuringów, Schmidtów, Henningów, Meysztowitzów, Lubnauerów czy klaunów typu Misiło z MieszkowskimREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA