REKLAMA

Sejm. PO woła o projekt dot. pomocy dla uczestników Powstania Warszawskiego

  • Autor: PAP/GP
  • 31 lipca 2017 10:45
Sejm. PO woła o projekt dot. pomocy dla uczestników Powstania Warszawskiego Poseł Michał Szczerba (PO), który nawoływał do przyspieszenia prac nad projektem, który rok spoczywa już w Sejmie a ma za cel pomóc kombatantom walczącej Warszawy. (fot.:Michał Szczerba/twitter.com)

Politycy PO zaapelowali w poniedziałek (31 lipca) do marszałka Sejmu i wszystkich sił politycznych, aby Sejm na najbliższym posiedzeniu we wrześniu zajął się projektem Platformy, dotyczącym pomocy dla uczestników powstania warszawskiego. Ich zdaniem, to skandal, że projekt jest "zamrożony" w Sejmie.

• Projekt jest w Sejmie od roku, od poprzedniej rocznicy powstania. - Będziemy nieustannie o tym przypominać i apelować o podjęcie prac legislacyjnych - mówił polityk PO Michał Szczerba w poniedziałek (31 lipca).

• Według autorów projektu, koszt dla budżetu państwa objęcia pomocą wszystkich mieszkających w Polsce powstańców wyniósłby ok. 60 mln zł.

 

Poseł PO Michał Szczerba poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że Platforma we wrześniu zeszłego roku złożyła do marszałka Sejmu projekt w sprawie pomocy dla uczestników Powstania Warszawskiego. Jak dodał, 25 stycznia odbyło się pierwsze czytanie tego projektu i został on skierowany do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

- Od tamtego momentu ten projekt został zamrożony, to jest rzecz skandaliczna - podkreślił.

- Będziemy nieustannie o tym przypominać i apelować o podjęcie prac legislacyjnych, które dotyczą bardzo ważnej grupy - powstańców warszawskich - zapowiedział poseł PO.

W projekcie nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz ustawy o pomocy społecznej zapisano, że koszt pobytu kombatantów w domu pomocy społecznej będzie pokrywany w 50 proc. przez gminę w ramach realizacji jej zadań własnych, a pozostała kwota będzie pochodzić z budżetu państwa, jako zadanie zlecone gminie z zakresu administracji rządowej.

Według autorów projektu, koszt dla budżetu państwa objęcia pomocą wszystkich mieszkających w Polsce powstańców wyniósłby ok. 60 mln zł.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) powiedziała, że politycy Platformy wielokrotnie na posiedzeniach Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu przypominali, że od 25 stycznia nic się nie dzieje z projektem ustawy.

- Minął rok, nic się nie wydarzyło, dlatego apelujemy do marszałka Sejmu i wszystkich sił politycznych w Sejmie, żebyśmy na pierwszym posiedzeniu (Izby) po wakacjach, rozpatrzyli tę ustawę, aby jak najszybciej mogła wejść w życie - podkreśliła.

Kidawa-Błońska zaapelowała też, aby w trakcie 63 dni, kiedy w Warszawie będą odbywały się uroczystości upamiętniające powstanie warszawskie, wszyscy zachowywali się godnie, spokojnie i w ciszy. Jak oceniła, nie można tego okresu wykorzystywać do okazywania "niechęci politycznej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA