REKLAMA

Sejm podjął decyzję w sprawie ustawy znoszącej ciszę wyborczą

  • Autor: PAP / MIW
  • 25 lutego 2016 20:17
Sejm podjął decyzję w sprawie ustawy znoszącej ciszę wyborczą Projekt zakładał, że agitować nie można byłoby w budynku, w którym odbywa się głosowanie, ani w samym lokalu wyborczym. (Fot. : mswia.gov.pl)

• Projekt zakładał zniesienie ciszy wyborczej w przeddzień i w dzień głosowania.
• Posłowie Nowoczesnej przekonywali, że obecne przepisy w tej kwestii są anachroniczne.
• Za odrzuceniem projektu zagłosowało 244 posłów, przeciwko było 192.

Sejm odrzucił w czwartek (25.02) w pierwszym czytaniu projekt ustawy przygotowany przez Nowoczesną, który zakładał zniesienie ciszy wyborczej.

Za odrzuceniem projektu zagłosowało 244 posłów, przeciwko było 192, wstrzymało się od głosu 4 posłów.

Projekt Nowoczesnej przewidywał zniesienie ciszy wyborczej w dniu poprzedzającym wybory i referenda oraz w dniu głosowania. W dniu wyborów agitować nie można byłoby w budynku, w którym odbywa się głosowanie, ani w samym lokalu wyborczym. Projekt Nowoczesnej zakładał również, że publikowanie sondaży byłoby zabronione jedynie w dniu głosowania aż do zamknięcia lokali wyborczych.

Występująca w trakcie środowej debaty w imieniu wnioskodawców Marta Golbik (Nowoczesna) przekonywała, że obecne przepisy dotyczące ciszy wyborczej są anachroniczne i nie przystają do realiów współczesnego świata, a ich egzekwowanie jest "praktycznie niewykonalne, co obniża szacunek dla prawa oraz naraża państwo na śmieszność".

W trakcie środowej debaty propozycja Nowoczesnej nie wzbudziła jednak entuzjazmu pozostałych klubów parlamentarnych. Grzegorz Schreiber (PiS) złożył wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Także Eugeniusz Kłopotek (PSL) zapowiedział głosowanie za odrzuceniem propozycji Nowoczesnej. Jak ocenił, inicjatywa ta zmierza do zastąpienia złych przepisów jeszcze gorszymi.

PO i Kukiz'15, mimo zastrzeżeń do projektu, deklarowały w środę chęć dalszych prac nad nim w Sejmie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • s 2016-02-26 08:46:09
    Cisza wyborcza to nie anachronizm ,ona pozwala podjąć decyzję w ciszy i w spokoju przez nie zdecydowanych wyborców .W ciszy jest o niebo większa kultura wyborówREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA