REKLAMA

Sejm: Posłowie będą debatować o ustawie o ziemi. Projekt wraca z Senatu

  • Autor: PAP/GP
  • 14 kwietnia 2016 09:12
Sejm: Posłowie będą debatować o ustawie o ziemi. Projekt wraca z Senatu Posłowie debatują i głosują trzeci dzień. (fot.: Rafał Zambrzycki/sejm.gov.pl)

Sejm, który w czwartek (14 kwietnia) o godz. 9., wznowił obrady, rozpatrzy zgłoszone w środę przez Senat poprawki do ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi z zasobów Skarbu Państwa.

Pierwotnie obrady Sejmu miały być dwudniowe i zakończyć się w środę; zostały przedłużone, aby rozpatrzyć poprawki senackie do ustawę dot. obrotu ziemią, która wstrzymuje sprzedaż państwowych gruntów na 5 lat z wyjątkiem nieruchomości do 2 ha oraz innych przeznaczonych np. na cele nierolne jak pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe.

Senat z 54 zgłoszonych poprawek zaakceptował ostatecznie jedynie 7 rekomendowanych przez połączone komisje, rolnictwa oraz ustawodawczą. Jedna z senackich poprawek zakładający na wyłączenie spod rygoru przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego działek 0,3 hektarowych. Inna senacka propozycja dopuszcza do przetargu młodych rolników, którzy uzyskali pomoc ze środków unijnych, pod warunkiem uzupełnienia kwalifikacji zawodowych.

W czwartek rano sejmowa komisja rolnictwa poparła wszystkie poprawki Senatu.

Uchwalona 31 marca przez Sejm ustawa reguluje też prywatny obrót ziemią; zakłada, że nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny czyli osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, posiada kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa.

Przeczytaj: Jaka przyszłość czeka Donalda Tuska?

Agencja Nieruchomości Rolnych będzie miała prawo pierwokupu ziemi. Jednak nie będzie to dotyczyło dziedziczenia gospodarstwa przez osoby bliskie.

Ustawodawca chce, by ustawa weszła w życie najpóźniej 30 kwietnia, bowiem 1 maja kończy się 12-letnie moratorium na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA