REKLAMA

Sejm: Posłowie uczcił III Powstanie Śląskie. Mija 95 lat od tego wydarzenia

  • Autor: PAP/GP
  • 29 kwietnia 2016 10:12
Sejm: Posłowie uczcił III Powstanie Śląskie. Mija 95 lat od tego wydarzenia Pomnik powstań śląskich w Katowicach. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

Sejm w piątek (29 kwietnia) przyjął uchwałę w sprawie uczczenia 95. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Sejm złożył "hołd i wyraził najwyższy szacunek wszystkim, którzy walczyli o połączenie Górnego Śląska z Macierzą".

W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III Powstanie Śląskie, na którego czele stanął Wojciech Korfanty - wybitny polityk i wielki orędownik przyłączenia Górnego Śląska do państwa polskiego. Pomimo kilkuset lat odłączenia od Polski, poczucie silnego związku Górnego Śląska z Macierzą nigdy nie wygasło. Dlatego nie da się zrozumieć historii Polski bez historii Śląska, bez powstań śląskich, szczególnie zaś bez III Powstania Śląskiego - zwycięskiego zrywu mieszkańców śląskiej ziemi" - czytamy w uchwale.

W uchwale Sejm "składa hołd i wyraża najwyższy szacunek wszystkim, którzy walczyli o połączenie Górnego Śląska z Macierzą". "Niech pamięć o wielkich śląskich Bohaterach będzie zawsze żywa, a ich patriotyczne czyny niech staną się wzorem dla kolejnych pokoleń Polaków" - podkreślono w uchwale.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku. Jego efektem było przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska, niż zamierzano po przegranym przez Polskę plebiscycie, który miał rozstrzygnąć o przynależności tych ziem do Polski lub do Niemiec.

Przeczytaj: Wywiad z prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Na czele powstania stanął znany działacz społeczny i polityczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy, Wojciech Korfanty. Walki trwały dwa miesiące. Najpoważniejsze starcia miały miejsce w okolicach Góry św. Anny na Opolszczyźnie. Według źródeł historycznych, w III powstaniu wzięło udział około 60 tys. Polaków - 1218 spośród nich poległo, 794 odniosło rany.

W wyniku tego zrywu Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Podział był też korzystny dla Polski gospodarczo - na przyłączonym terenie znajdowały się 53 z 67 istniejących kopalni, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA