REKLAMA

Sejm. "Siekierezada drzew" grzmiała poseł Nowoczesnej. Partia proponuje nowelę

 • Autor: GP
 • 03 marca 2017 12:52
Sejm. "Siekierezada drzew" grzmiała poseł Nowoczesnej. Partia proponuje nowelę Jak Polska długa i szeroka mają padać drzewa. To istna "siekierezada" mówiła w Sejmie poseł Ewa Lieder z Nowoczesnej. (fot.: pixabay.com)

• Klub Nowoczesnej przygotował szybką korektę przepisów o wycince drzew. To efekt masowego wycinania roślin, który poseł Ewa Lieder (Nowoczesna) obrazowo określiła mianem "siekierezady".
• Formacja nie chce jednak powrotu do regulacji z 2016 roku. Proponuje za to szybsze podejmowanie decyzji, mniejsze kary za wycięcie drzew bez zezwolenia i ograniczenie obszaru wycinki do 50 m kwadratowych.

Posłanki Ewa LiederPaulina Hennig-Kloska przedstawiły w Sejmie w piątek (3 marca) propozycję zmian w przepisach dotyczących wycinki drzew. Te zapisy Sejm zliberalizował w głosowaniu na Sali Kolumnowej w grudniu. Od kiedy obowiązują dochodzi do masowych wycinek drzew w rożnych miejscach kraju, co zbulwersowało opozycję.

- Następuje wycinka, a nawet wyrzynka, siekierezada - obrazowała poseł Lieder, po czym nawoływała do szybkiego zmienienia obowiązujących przepisów. - Dlatego też przygotowaliśmy konsultacje z ekologami i ekspertami z samorządów.

Nowoczesna chce zarysować plan działania mający powstrzymać wycinkę drzew. Priorytetem dla opozycyjnej partii jest uszanowanie tak działania praw samorządów, jak i właścicieli prywatnych. Kompromis nie będzie łatwy.

Poseł Lieder zaznaczała, że odwiedziła Łebę czy Lębork widziała jakie straty powoduje niekontrolowana wycinka drzew. 

Posłanka Ewa Lieder i lider Nowoczesnej Ryszard Petru, źródło: Instagram/ewalieder.pl

- Staraliśmy się przygotować względnie szybko nowelizację - zaczynała Hennig-Kloska - ale nie chcieliśmy powrotu do poprzednich przepisów. One również były złe. - Tym krokiem Nowoczesna odróżniła się od PO, która w czasie ostatniego posiedzenia Sejmu przybrała właśnie taką drogę zmian i rozwiązania problemu.

Warto nadmienić, że większość na Konwencie Seniorów nie poparła propozycji PO, nie zgłosiła też swojej. Co spowodowało, że obowiązuje liberalny stan prawny umożliwiający wycinkę.

- To co przygotowaliśmy to dobry konsensus - kontynuowała poseł. - Nasze kluczowe propozycje zmian to poszerzenie uprawnień dla samorządów. Nowoczesna chce, by samorządy miały prawo do ochrony "okazów o szczególnym znaczeniu i wartości przyrodniczej" - cytowała poseł.

W myśl propozycji to ma być kolejna kategoria drzew, która nie jest tożsama z pomnikiem przyrody.

W propozycji znalazło się też ograniczenie wycinki bez zezwolenia w zależności od szybkości wzrostu drzew. To podział w oparciu o bardziej szczegółową regulację i podział gatunków, który do tej pory był w rozporządzeniach do ustawy o ochronie przyrody.

Nowoczesna chce też wrócić do zezwoleń na wycinkę, tylko chce, by wydawano je szybciej.

- Termin decyzji ma być krótszy o połowę - doprecyzowała poseł. Dodatkowo opłaty biurokratyczne okołozezwoleniowe mają być o połowę mniejsze. Poseł Hennig-Kloska zaznaczała, że dochodziło do karania za wycinkę, które były nieproporcjonalne do dochodów, czy też wyrządzonej straty.

Nowoczesna chce też, by ograniczone zostały obszary wycinki. Tj. by wyciąć legalnie drzewa obszar wycinki nie może przekroczyć 50 m kwadratowych.

Wycinka drzew ma powrócić w przyszłym tygodni, gdy zbierze się Sejm. Klub PiS ma przedstawić nowe propozycje nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, zarazem będą podejmowane decyzje o przyszłości wniosków opozycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA