REKLAMA

Sejm: Ustawa o TK przegłosowana a poseł Budka mówił do gimnazjalistów

  • Autor: GP/PAP
  • 30 listopada 2016 11:21
Sejm: Ustawa o TK przegłosowana a poseł Budka mówił do gimnazjalistów Sejmowa większość zdecydowała - TK będzie działał inaczej. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 PL)

• Sejm przegłosował Ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.
• Głosowanie poprzedziła burzliwa debata, w której opozycja próbowała przekonać PiS do swoich racji. Nie udało się.
• Poseł Budka po głosowaniu wszedł na mównicę i krytykując działania większości skierował też kilka słów ostrzeżenia, do będących na galerii sejmowej uczniów gimnazjów.

Środowe obrady Sejmu (30 listopada) miały w planie głosowanie nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Był to projekt definiujący pracę przed Trybunałem (Ustawa o organizacji i trybie postępowania przed TK), który wcześniej opiniowała Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Wynik głosowania nie był zaskoczeniem.

Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 228 posłów, 200 było przeciw, a sześciu wstrzymało się od głosu. Wcześniej odrzucono wnioski PO i Nowoczesnej o odrzucenie ustawy.

Po głosowaniu na mównicę wszedł poseł Borys Budka z PO, który w ataku na większość parlamentarną powiedział: - Jesteście mistrzami w tym, by wrzucić granat, zepsuć, a potem naprawiać - to jeszcze do posłów PiS. Po czym do obecnych na galerii uczniów gimnazjum. - To może ostatni rocznik, który kończy te szkoły... Kochani właśnie tak traktuje was ta strona. To wy gimnazjaliści jesteście gorszym sortem. To jest hipokryzja - wskazywał na prawą stronę sali plenarnej poseł PO.

Budka podkreślał w swoim wystąpieniu, że chciał przemawiać przed głosowaniem, ale do tego nie doszło. Zaatakował też posła Stanisława Piotrowicza (PiS), za jego słowa skierowane do opozycji.

Źródło: PO/twitter.com

Marszałek następnie przywoływał go do prządku. - Upominam pana. Łamie pan regulamin prowadzenia obrad. Zgodnie z regulaminem wnioski formalne mogą dotyczyć procedury. Wykorzystał pan wypowiedź do wycieczek politycznych.

Budka zszedł z mównicy przy aplauzie opozycji.

Debata nad wnioskiem tuż przed głosowaniem

Nim posłowie głosowali ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK, części deputowanych udało się zabrać głos i powtórzyć argumenty dotykające nowej regulacji.

Poseł Kukiz'15 nawoływał do powrotu do idei zmiany Konstytucji, którą klub od roku forsuje. Bezskutecznie.

Poseł Krzysztof Paszyk (PSL) pytał natomiast:

- Kiedy patrzę w ławy rządowe, patrzę w stronę PiS, widzę prawników. Powinniście wiedzieć, ba! wiecie że europejskiej kulturze prawnej nie tworzy się ustaw na bieżące zapotrzebowanie polityczne - poseł podzielał linię PSL, które broni TK, choć mniej dobitnie jak PO i Nowoczesna. - To praktyka z Białorusi, Rosji, czy Kuby, o której ostatnio głośno - nawiązał Paszyk do śmierci Fidela Castro.

Posłanka Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) zaatakowała PiS za demontaż państwa, który widzi nie tylko w działaniu rządu i partii wobec TK.

- Robicie wszystko, by osłabić państwo - mówiła. - W końcu stanie się ono na tyle słabe, że zagrabi je jakiś populistyczny ruch. Krok po kroku niszczycie zaufanie: media (publiczne), Trybunał Konstytucyjny, trzeci sektor (NGO)... To klocki, które tworzą państwo. Po wyciągnięciu zbyt wielu klocków ta konstrukcja runie.

Poseł następnie zapowiedziała, nie wprost, że "spisane będą czyny i rozmowy" co można odebrać było jako zapowiedź rozliczeń.

Przed samym głosowaniem na mównicę wszedł Stanisław Piotrowicz (PiS).

- Ile razy można odpowiadać na to samo pytanie? - próbował zacząć, gdy ze strony lewej sali dobitnie zaczęto skandować "Precz z komuną!" Piotrowicz odczekał chwilę po czym nawiązał do osoby Andrzeja Rzeplińskiego. - Tak. Dziś prezesem (TK) jest towarzysz.

Poseł powiedział, że opozycja próbuje wrócić do ustawy w jej postaci wygodnej dla PO i Nowoczesnej. I stwierdził, że nie ma ze strony tych partii woli do kompromisu, są tylko powtarzane jak mantra ataki. - Nie przywykłem w kółko, tak jak wy, opowiadać tego samego - skończył. Po czym Sejm przeszedł do wspomnianego powyżej głosowania.

Ustawa, gdy podpisze ją prezydent zmieni postępowanie wyboru prezesa TK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA