REKLAMA

Sejm: Wcześniejsze emerytury dla celników?

 • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
 • 02 grudnia 2015 17:28
Sejm: Wcześniejsze emerytury dla celników? "Sytuacja kadrowa Służby Celnej jest krytyczna" (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

Celnicy chcą takich samych przywilejów emerytalnych co funkcjonariusze policji czy straży granicznej. Przygotowali projekt zmiany ustawy w tym zakresie. Wraz z 200 tys. podpisów wpłynął do sejmu 28 sierpnia. Na trzecim posiedzeniu sejmu powinno się odbyć jego pierwsze czytanie.

– Domagamy się równego traktowania wszystkich służb mundurowych. Służba Celna to ostatnia formacja mundurowa, pozostająca poza tym systemem – mówi Parlamentarny.pl Sławomir Siwy, przewodniczący związku zawodowego Celnicy PL oraz pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ZZ Celnicy PL. O losy projektu jest spokojny. – Jestem pewien, że uda nam się przekonać posłów do skierowania projektu do komisji. Chodzi przecież o bezpieczeństwo obywateli – dodaje.

Najważniejszą zmianą, o jakiej mówi projekt, jest wcześniejsze przechodzenie na emeryturę strażników celnych. Obecnie celnicy nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat. Natomiast służby mundurowe, do których chcą dołączyć, na emeryturę przechodzą w wieku 55 lat i po 25 latach służby. Takie prawo ma 10 formacji: Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Straż Graniczna, Biuro Ochrony Rządu, Państwowa Straż Pożarna i Służba Więzienna.

TK po stronie celników

Projekt ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych wpłynął do sejmu jeszcze 28 sierpnia 2015 roku. To efekt marcowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Celnicy zgłosili do TK wniosek, w którym tłumaczyli, że choć należą do służb mundurowych, nie są objęci przywilejami, jak na przykład policjanci czy funkcjonariusze straży granicznej, co narusza m.in. konstytucyjną zasadę równości. TK przyznał celnikom rację. Stwierdził, że celnicy, rzeczywiście, mają podobne zadania do tych, które pełnią funkcjonariusze policji, a więc należą im się te same przywileje emerytalne. W uzasadnieniu TK stwierdził: „Do zadań Służby Celnej należy bowiem również rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie określonych przestępstw i wykroczeń. Sytuacja prawna funkcjonariuszy Służby Celnej, którzy je wykonują, jest podobna do funkcjonariuszy Policji, którym jednocześnie przysługują emerytury z systemu zaopatrzenia emerytalnego”.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Orzeczenie TK było impulsem do podjęcia dalszych działań. – W projekcie ustawy domagamy się wykonania postanowień Trybunału Konstytucyjnego z marca 2015 roku – potwierdza Sławomir Siwy. I dodaje, że najważniejszym celem projektu, jest zwiększenie bezpieczeństwa Polaków. – Najważniejszym celem projektu jest bezpieczeństwo obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Sytuacja kadrowa Służby Celnej jest krytyczna. Formacja za kilka lat będzie miała ponad połowę funkcjonariuszy w wieku 50+, przez to jej skuteczność jest zaniżona. Dzisiejszy projekt jest pierwszym krokiem do pełnej profesjonalizacji służby. Pierwszym, ale niezbędnym, który musi być wdrożony, aby móc prowadzić następne, które pozwolą na pozyskiwanie do budżetu państwa wielu dodatkowych miliardów złotych. Szacujemy, że wzmacniając Służbę Celną, można zwiększyć wpływy budżetowe o ponad 10 mld zł rocznie – twierdzi Sławomir Siwy.

Bez obciążeń dla skarbu państwa

Nasz rozmówca zapewnia, że przygotowany przez ZZ Celnicy PL projekt nie będzie obciążeniem dla skarbu państwa. – Przyjęcie projektu nie generuje kosztów Skarbu Państwa. Ponadto budżet otrzyma dodatkowy zastrzyk pieniędzy, gdyż wraz z każdym funkcjonariuszem, który zdecyduje się na wybór systemu zaopatrzeniowego, będą przekazywane do budżetu składki z OFE – twierdzi.

Los straży celnej zależy od wystąpienia Sławomira Siwego sejmie. Jeśli uda mu się przekonać posłów do projektu, trafi do komisji. Sławomir Siwy jest o losy projektu spokojny. Jest pewien, że uda mu się zyskać poparcie parlamentarzystów. – Chodzi przecież o bezpieczeństwo obywateli – mówi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (15 komentarzy)

 • czytelnik@ 2016-01-30 21:13:39
  do Prawnik!!! Proponuję zapoznać się ze statystykami i policzyć ilu celników stoi na granicy ze straż graniczną, a ilu siedzi za biurkiem spijając kawę i zliczając nagrody z ministerstwa finansów. Liczby nie kłamią!!!!
 • Prawnik!!! 2016-01-29 12:05:13
  A dlaczego celnik który stoi na granicy razem z funkcjonariuszem straży granicznej który odchodzi na emeryturę po 15 latach pracy ma być gorzej traktowany w tej kwestii. Przecież tak samo kontroluje i takie same ma warunki pracy.Tu własnie powinna być ta sprawiedliwość. Pozdrawiam!
 • gość 2016-01-09 13:52:08
  Po prawdzie to w ogóle powinny zostać zniesione wcześniejsze emerytury dla wszystkich grup uprzywilejowanych, w końcu według konstytucji jesteśmy ponoć równi wobec prawa. Więc dlaczego jedni mogą iść wcześniej na emeryturę a drudzy muszą zasuwać aby tym pierwszym ZUS miał z czego wypłacać. Po drugie skoro idą tyle lat wcześniej na emeryturę to jej wysokość powinna być adekwatna do przepracowanych lat, anie ustalana według fikcyjnych kont w ZUSie i nierealnych przeliczników.
 • Obywatel 2015-12-11 10:32:33
  ROZWIĄZAĆ "mundurową"służbę celną przez Ministra Finansów!!!! PROBLEM ZNIKNIE! Dlaczego pozostałe organy Ministerstwa Finansów nie będą miału cześniejszych emerytur? Też siedzą za biurkiem i wykonują urzędnicze obowiązki! Mają pracować do 67 roku życia???? ROZWIĄZAĆ TĄ INSTYTUCJĘ PANIE MINISTRZE!
 • kasownik 2015-12-10 17:45:48
  @Karamba: Dokładnie tak! Wszyscy kontraktowi żołnierze pozbawieni są praw emerytalnych, bo kończą służbę po 12 latach. Najlepsze lata spędzają pełniąc służbę z narażeniem życia (szczególnie Ci, którzy wyjeżdżają na misje) bez perspektyw na środki do życia w wieku emerytalnym. W zasadzie szeregowi i starsi szeregowi dostają kontrakty właśnie po to, by nie dostali potem emerytury!! Po 12 latach służby wychodzą do cywila i zostają profesjonalistami bez pracy.
 • @ugo 2015-12-09 20:36:06
  Za chwilę pedejmą temat pacownicy wojska. Też się szkolą i mają karty powołań - dlaczego nie i oni. Niech też mają wszczesne emerytury.
 • zniesmaczony 2015-12-09 19:40:31
  Do zainteresowany: dokładnie !!!
 • Karamba 2015-12-09 19:36:08
  Warto wspomnieć że szeregowi i st. szeregowi pełnią służbę z narażeniem życia w Iraku i Afganistanie – a nie mają emerytury, bo mogą służyć max 12 lat. Zarabiają netto 2600zł i naraża życie. Za to urzędas z Izby Celnej bierze 4500 zł netto, kwartalne nagrody (i to nie wszystkie) średnio w Warszawskich Urzędach Celnych po 4000 zł netto!!!! i boi się że co najwyżej może stracić dziurkacz do kwitów jak kolega „pożyczy”.
 • zainteresowany 2015-12-09 16:12:38
  Panie przewodniczący Siwy, proszę wytłumaczyć społeczeństwu, jak wpisanie się (dot. emerytur) Celników do służb mundurowych ma być bez obciązeniem Skarbu Państwa? Jaki zostanie zastrzyk finansowy dla budżetu po waszym przejściu na wczesna emerytury? Jak to rozumieć? Trzymaliście pieniądze w skarpecie?????? Jesteście w Ministerstwie Finansów, czyli w Budżecie Państwa, Czy poniżej to pana autoryzowane wypowiedź????? niech pan to wytłumaczy społeczeństwu!!!! "Bez obciążeń dla skarbu państwa Nasz rozmówca zapewnia, że przygotowany przez ZZ Celnicy PL projekt nie będzie obciążeniem dla skarbu państwa. – Przyjęcie projektu nie generuje kosztów Skarbu Państwa. Ponadto budżet otrzyma dodatkowy zastrzyk pieniędzy, gdyż wraz z każdym funkcjonariuszem, który zdecyduje się na wybór systemu zaopatrzeniowego, będą przekazywane do budżetu składki z OFE – twierdzi."
 • EmerytomCelnikom 2015-12-09 15:52:09
  Panie Sławomirze Siwy, skąd te deklarowane 10 mld zł rocznie? Z pana wypowiedzi wynika że połowa celników w wieku +50 weźmie się w garść i zaczną pracować, jak dostaną wcześniejsze emerytury? To chyba długo nie popracują!!! Tylko odejdą. A co robili wcześniej??? przez 25 lat??? Pili kawe za biurkiem ścigając przemytnika za paczkę fajek????? Proszę o szacunek dla społeczeństwa!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA