REKLAMA

Sejm za murem. Kidawa-Błońska sugeruje raczej płot

  • Autor: GP
  • 14 czerwca 2017 09:45
Sejm za murem. Kidawa-Błońska sugeruje raczej płot Sejm został zbudowany po odzyskaniu niepodległości, kompleks niebawem będzie miał sto lat. (fot. Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

Powraca pytanie, czy dla bezpieczeństwa nie zamknąć obszaru i budynków Sejmu za murem. Dla poseł PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej bardziej wskazany będzie płot, co pozwoli zachować otwarty charakter kompleksu przy Wiejskiej.

Jak informowaliśmy w styczniu br. rozważane są decyzje o ogrodzeniu terenu Sejmu i całego kompleksu parlamentu. Zgodnie z danymi z początku tego roku problemem w implementacji takiego rozwiązania jest status zabytku kompleksu sejmowego, na którego ogradzanie nie zgodził się stołeczny konserwator.

Temat wrócił do debaty publicznej w środę (14 czerwca) kiedy zapytano o możliwe ogrodzenie Sejmu wicemarszałek Małgorzatę Kidawę-Błońską (Platforma Obywatelska). Posłanka nie wykluczyła, że wobec np. ataku w Londynie, w czasie którego próbowano się wedrzeć do Westminsteru (Parlament Brytyjski), może należy rozważyć zabezpieczenie Sejmu.

Należy jednak zaznaczyć, że Kidawa-Błońska nie jest zwolenniczką odgradzania budynków przy Wiejskiej np. wysokim murem.

- O tym, by polski parlament był otoczony, mówi się od dawna - stwierdziła poseł w rozmowie Polskiego Radia. - Były kontrole po próbie wjazdu do parlamentu i powiem, że trwa debata - Małgorzata Kidawa-Błońska nawiązała do sprawy z 2012 roku, kiedy 45-letni mieszkaniec Krakowa usiłował wjechać na teren Sejmu zdetonować ładunek ukryty w samochodzie.

Czytaj też: Nowe badania opinii publicznej o posłach

W kwietniu za ów czyn skazano Brunona Kwietnia na 13 lat więzienia.

Pytana w środę o zabezpieczenie Sejmu poseł przypomniała, że kompleks był otoczony blisko sto lat temu murem, ale nie jest to stan do którego sama chce wracać.

- Lubię, że (Sejm) jest otwarty, otoczony parkiem - konkludowała poseł. Jeśli już będzie konieczne by dla bezpieczeństwa chronić murem kompleks, Kidawa-Błońska liczy bardziej na ogrodzenie lub płot.

Około dziesięć lat temu podobny pomysł ogrodzenia Sejmu sugerował były poseł PiS Ludwik Dorn.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA