REKLAMA

Sejmowa komisja bez większych uwag do zmian w ustawie o służbie więziennej

  • Autor: PAP/JS
  • 06 grudnia 2016 14:10
Sejmowa komisja bez większych uwag do zmian w ustawie o służbie więziennej Na koniec 2015 r. w SW było 27,5 tys. funkcjonariuszy i 1862 pracowników cywilnych. W zakładach karnych i aresztach śledczych przebywało wtedy nieco ponad 70 tys. osób. (fot.sw.gov.pl)

• Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy o służbie więziennej.
• Pozwala on m.in. na wykorzystanie SW do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Prokuraturze Krajowej.

Środki na te nowe zadania SW (ok. 450 tys. zł) będą pochodziły z obecnych pieniędzy przeznaczonych na usługi ochrony osób i mienia. W głównym gmachu resortu już obecnie zadania realizuje Służba Więzienna, ale ma ona też mieć prawo działać w budynkach Prokuratury Krajowej.

Komisja przyjęła kilka drobnych poprawek Biura Legislacyjnego; nie zgodziła się jednak na propozycję wydłużenia terminu wejścia w życie zmian. Ustawa miałaby wejść w życie dzień po ogłoszeniu.

Komisja poparła też projekt Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-20. Przewiduje on zakup uzbrojenia i pojazdów, remonty więzień, modernizację systemów informatycznych i łączności oraz podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników. Ogólna kwota wydatków na realizację programu w latach 2017-20 ma wynieść ponad 1,5 miliarda zł.

Program ma doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa zakładów karnych i aresztów śledczych. Planuje się zakup m.in. 1200 subkarabinków automatycznych za 4,8 mln zł oraz 400 granatników za 2,4 mln zł. Ponadto ma być kupionych m.in. 1 tys. zestawów ochronnych udaroodpornych, 1,5 tys. kasków ochronnych z osłoną twarzy, 1 tys. kamizelek kuloodpornych oraz 500 kajdanek na ręce i nogi.

W SW ma również nastąpić modernizacja systemów informatycznych i systemów łączności - obecny nie jest szyfrowany oraz zakup urządzeń do wykrywania telefonów komórkowych w więzieniach i aresztach. Dotychczasowe urządzenia są już przestarzałe, w związku z rozwijająca się techniką i technologiami.

Mają też zostać wymienione wyeksploatowane pojazdy SW. Planuje się m.in. kupno 36 więźniarek. W programie uwzględniono też zakupy sprzętu medycznego dla więziennej służby zdrowia. Poprawić się mają też wynagrodzenia w funkcjonariuszy Służby i cywilnych pracowników SW - zaplanowano dwie podwyżki - od początku 2017 r. i początku 2019 r. Pierwsza podwyżka ma wynieść średnio 250 zł bez funduszu nagród uznaniowych i zapomóg, zaś druga średnio 306 zł bez funduszu nagród uznaniowych i zapomóg.

Na koniec 2015 r. w SW było 27,5 tys. funkcjonariuszy i 1862 pracowników cywilnych. W zakładach karnych i aresztach śledczych przebywało wtedy nieco ponad 70 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA