REKLAMA

Sejmowa komisja infrastruktury m.in. o przejściu Malhowice-Niżankowice

 • Autor: PAP/JS
 • 23 listopada 2016 20:21
Sejmowa komisja infrastruktury m.in. o przejściu Malhowice-Niżankowice Przewodniczący komisji infrastruktury Bogdan Rzońca (fot. facebook)

• Z udziałem ministrów infrastruktury Polski i Ukrainy oraz marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odbyło się w Krasiczynie (Podkarpackie) wyjazdowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury.
• Na spotkaniu rozmawiano m.in. o budowie przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice.

Przewodniczący komisji infrastruktury Bogdan Rzońca podkreślił, że bez dobrej infrastruktury drogowej i kolejowej nie ma dobrych kontaktów gospodarczych.

"Jest kilka przejść granicznych między Polską a Ukrainą, ale jest ich za mało, na pewno kolejne przejście w Malhowicach-Niżankowicach jest realne do zbudowania. I strona polska i ukraińska jest za tym przejściem. Obecność na komisji obu ministrów jest dowodem, że nie chcemy mówić na próżno, tylko o jakiś apelach czy deklaracjach, tylko o konieczności zbudowania tego przejścia" - dodał.

Zaznaczył, że planowane przejście składałoby się z jednego budynku, gdzie służby graniczne obu krajów odprawiałyby podróżnych wspólnie. "To znacznie ograniczy koszty budowy przejścia i jest zgoda na to obu stron" - powiedział Rzońca. Na jego wniosek komisja przyjęła także dezyderat skierowany do premiera, w którym postuluje przeprowadzenie analiz ekonomicznych połączenia kolejowego łączącego Kijów-Wrocław-Drezno-Paryż.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek, obecnie trwają prace związane z opracowaniem programu funkcjonalno-użytkowego przejścia, a w roku 2017 zostanie opracowana dokumentacja techniczna.

Rzecznika zaznaczyła, że do powstania przejścia konieczna jest poprawa infrastruktury drogowej po stronie ukraińskiej. Jeśli tak się stanie przejście mogłoby zostać wybudowane do roku 2019.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział w trakcie posiedzenia komisji, że cieszy się z inicjatywy wybudowania nowego przejścia granicznego z Ukrainą.

"Dobrze się dzieje, że przyspieszamy budowę różnych form współpracy i połączeń w naszej części Europy. Budowa i rozbudowa przejść granicznych drogowych, lotniczych czy kolejowych to fundament współpracy. Dziękuję za tę inicjatywę" - powiedział.

Zdaniem Kuchcińskiego, Polska powinna poprzeć "ideę połączenia Kijowa z Paryżem". "Ten transeuropejski ekspres popieram również osobiście całym sercem" - dodał.

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, który przed rozpoczęciem komisji rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Omelanem, powiedział, że rozmowa dotyczyła m.in. możliwości rozwoju komunikacji kolejowej na trasie Przemyśl-Lwów.

"Jest taka możliwość uruchomienia połączenia bez przekładania wózków kolejowych (ze względu na rozstaw osi). Będziemy o tym rozmawiać. Chcemy skorelować to połączenie z pociągami, które z Przemyśla będą jechać w głąb kraju" - dodał.

Minister zaznaczył, że wspólnie z Omelanem ustalili, że w połowie grudnia zacznie działać zespół polsko-ukraiński, którego celem będzie szukanie rozwiązań w transporcie kolejowym.

Odnosząc się pomysłu uruchomienia połączenia Kijów-Wrocław-Drezno-Paryż Adamczyk podkreślił, że najpierw konieczne jest przeprowadzenie analiz ekonomicznych.

"Nad tą kwestią będzie się pochylał polsko-ukraiński zespół, który powołamy w grudniu. Będziemy też brali pod uwagę taką możliwość, że połączenie Kijów-Przemyśl będzie odbywać się na szerokim torze, a później będą realizowane połączenia z Przemyśla" - dodał szef resortu infrastruktury.

W posiedzeniu komisji udział wzięli również przedstawiciele komisji infrastruktury Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • MEGA 2016-11-23 20:30:24
  po co otwierać nowe przejścia ja proponuje wymurować mur na 3m. wysokościREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA