REKLAMA

Sekretarz generalny Rady Europy wystąpi do Komisji Weneckiej w sprawie ustawy o TK

  • Autor: PAP/MIW
  • 08 lipca 2016 20:16
Sekretarz generalny Rady Europy wystąpi do Komisji Weneckiej w sprawie ustawy o TK Thorbjørn Jagland, Sekretarz generalny Rady Europy (fot. : www.coe.int)

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland poinformował, że zwróci się do Komisji Weneckiej o pilne zbadanie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która została przyjęta w czwartek przez Sejm.

- Poproszę Komisję Wenecką o pilne sprawdzenie, czy ta ustawa uwzględnia opinię wydaną w marcu - głosi oświadczenie na stronie Rady Europy.

Także komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Nils Muiżnieks oświadczył, że jest "poważnie zaniepokojony po przyjęciu przez polski Sejm ustawy dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ stwarza ona poważne zagrożenie dla państwa prawa".

Przypomniał, że w swoim niedawnym raporcie na temat Polski wyraził zaniepokojenie obecnym paraliżem TK w kontekście negatywnego wpływu tej sytuacji na ochronę praw człowieka. Komisarz mówił w czerwcu w Warszawie, że niestosowanie i niepublikowanie przez rząd orzeczeń Trybunału oznacza, że TK nie może orzekać w sprawach wniesionych przez Rzecznika Praw Obywatelskich i wiele ustaw nie może być sprawdzonych pod kątem zgodności z prawami człowieka.

W oświadczeniu zaznaczył, że podobnie jak głosi opinia Komisji Weneckiej, uważa on, że rządy prawa wymagają, by rozwiązania dotyczące wyjścia z trwającego obecnie impasu w sprawie TK opierały się na respektowaniu i pełnym wykonywaniu orzeczeń Trybunału.

- Natomiast ustawa przyjęta wczoraj przez Sejm idzie w przeciwnym kierunku - skonstatował.

Muiżnieks wezwał Senat, który teraz będzie pracował nad tą ustawą, by ten nie dopuścił, by złe zapisy stały się prawem, a także upewnił się, że praworządność jest w pełni respektowana.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-07-09 03:01:30
    Ten rzekomy "paraliż" wynika tylko i wyłącznie z faktu, że Rzepliński z kumplami po pierwsze w d* mają prawo, a po drugie robić im się nie chce.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA